Operace Pouštní bouře začala přesně před dvaceti lety

Přesně před dvaceti roky začala mezinárodní operace Pouštní bouře, první válka pod vedením Spojených států proti režimu iráckého diktátora Saddáma Husajna. Hlavním a úspěšným cílem ofenzívy bylo ukončení irácké okupace Kuvajtu. K obsazení ropného emirátu u Perského zálivu přiměla Saddáma Husajna touha po kuvajtském bohatství i skutečnost, že monarchie tehdy patřila k největším věřitelům ekonomicky vyčerpaného Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Perský záliv | Foto: public domain, NASA

Operace pouštní bouře začala masivními nálety, pozemní vojska se do ofenzívy zapojila až na sklonku války, která trvala pouhých 43 dnů.

Protiirácká koalice, ve které figurovalo i tehdejší Československo a taky několik arabských států, neměla drtivou převahu v počtu vojáků, zato technologickou ano.

Následky konfliktu i ztráty proto byly hodně asymetrické. Spojenci ztratili přes tři stovky vojáků, ve válce zahynulo taky asi tisíc Kuvajťanů. Iráčané počítali mrtvé vojáky i civilisty po desítkách tisíc.

Stovky iráckých tanků skončily jako výmluvné pomníky debaklu zdemolované v poušti, infrastruktura arabské země se ocitla v troskách. Bagdád se zmohl na odpověď v podobě ostřelování Izraele i Saúdské Arábie a na podpálení kuvajtských ropných vrtů.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme