Operace proti bin Ládinovi byla podle šéfa NATO oprávněná
Akce, při níž americké komando zabilo v Pákistánu Usámu bin Ládina, byla oprávněná. Řekl to dnes generální tajemník aliance NATO Anders Fogh Rasmussen. Podle něj měl zakladatel Al-Káidy na svědomí tisíce nevinných obětí a jeho smrt by měla podkopat jednu z nejnebezpečnějších teroristických sítí.
Podle českého velvyslance při NATO Martina Povejšila zdůraznil Rasmussen legitimitu zásahu proti bin Ládinovi hlavně proto, že k němu došlo na pákistánském území. Pákistán je klíčovým spojencem NATO a USA v boji proti terorismu.
Postoje Severoatlantické aliance k zásahu proti bin Ládinovi vysvětloval v Ozvěnách dne český velvyslanec při NATO Martin Povejšil
„Smrt Usámy bin Ládina má samozřejmě i své politické důsledky a je zájmem Severoatlantické aliance udržet partnerství s Pákistánem i do budoucna, protože Pákistán je klíčovou zemí pro úspěch alianční afghánské mise,“ zdůraznil Povejšil.
Spojené státy v úterý připustily, že o operaci proti bin Ládinovi nedaleko pákistánské metropole Islámábád neinformovaly Pákistánce z obavy, že by mohli šéfovi Al-Káidy připravovaný zásah komanda prozradit.
Podle Povejšila o zásahu amerického komanda dopředu nevěděl ani nikdo z centrály NATO. „Šlo o úder, která americké ozbrojené síly provedly ve své národní diskreci, čili nepodléhaly v tomto smyslu žádnému velení Severoatlantické aliance a o výsledku mise jenom Alianci informovaly,“ dodal český vyslanec.
Co se týče mise NATO v Afghánistánu, Rasmussen dnes potvrdil, že smrt vůdce Al-Káidy nijak nezmění její podobu. Mezinárodní síly pod vedením aliance bojují v Afghánistánu proti islámským extremistům z radikálního hnutí Taliban a Al-Káidy, kteří mají své úkryty a zázemí i v sousedním Pákistánu.
„Na strategii a operačním plánu Severoatlantické aliance to nepovede k žádným zásadním změnám. Změny mohou být vynuceny operačními požadavky v tom kterém okamžiku, ale to je v tuto chvíli velmi obtížné dohlédnout,“ uvedl k tomu Povějšil.