Operace Pryč s Lukašenkem. Chystá se Kreml svrhnout běloruského prezidenta?

Rusko-běloruské vztahy v poslední době ovládla velmi ostrá rétorika. Někteří novináři a analytici věří, že Kreml se chystá běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka svrhnout, nebo Bělorusko dokonce okupovat. O tom, jestli je taková hrozba reálná, píše server Belarus Digest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | Zdroj: Reuters

Střídavě propukající a opět utichající konflikt je stálým rysem vztahů mezi Běloruskem a Ruskem. I přes nespokojené reptání ale Lukašenko většinou prosazuje zájmy Kremlu a podporuje spolupráci mezi oběma zeměmi.

V lednu přesto vyslovilo několik lidí různých politických názorů a příslušnosti obavy, že Kreml chce Lukašenka nahradit. 4. ledna prohlásila Natallja Radzinová, šéfredaktorka běloruského opozičního serveru Charter 97, že Rusko provádí operaci, která má Lukašenka odstranit. Podle jejího kolegy Dzmitra Bandarenky dokonce existují dokumenty, dokazující existenci podobného plánu.

Běloruští analytici Arsen Sivicki a Juryj Caryk, kteří mají k běloruské vládě poněkud lepší vztah než příslušníci opozice, zase uveřejnili zprávu, ve které tvrdí, že Rusko zvažuje okupaci Běloruska. Vycházeli přitom z informace o plánech ruského ministerstva obrany poslat do Běloruska v novém roce čtyři tisíce železničních vagonů, což je asi osmdesátkrát víc než v roce 2016.

Co zazlívá Kreml?

Všichni zmínění soudí, že Kreml Bělorusku zazlívá za prvé jeho nechuť podpořit akce Ruska na Ukrajině, za druhé odpor proti zřízení ruské základny na svém území. Věří, že to stačí k tomu, aby se Kreml pokusil běloruského prezidenta zbavit.

Zkorumpované tendry pohřbilo ticho. Ze dvou milionů skončí jeden v kapse, líčí běloruská bojovnice

Číst článek

Při pohledu na současné vztahy obou zemí se zdá, že nejde o nepodložené spekulace. V poslední době to vypadá, jako by spory mezi Ruskem a Běloruskem vyvolávalo snad úplně všechno. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov například nedávno kritizoval rozhodnutí Běloruska umožnit cizincům vstup na své území bez víza, což Rusko vnímá jako ohrožení své bezpečnosti. Lukašenko ale 20. ledna prohlásil, že Rusko by se mělo spíš „zajímat o vlastní záležitosti“.

Měsíc předtím Lukašenko chyběl na summitu Eurasijského ekonomického svazu, kde hlavy ostatních členských států podepsaly celní kodex. Běloruský prezident s podpisem souhlasil až o dva dny později, a to pod podmínkou dalších jednání.

Není žádným tajemstvím, že Bělorusko brzdí eurasijský integrační proces kvůli ropnému a plynovému konfliktu s Moskvou, který se táhne už víc než rok. Minsk požaduje snížení cen plynu, zatímco Rusko chce, aby Bělorusové splatili dluh za předchozí dodávky. Podle ruského deníku Kommersant chce Moskva své dodávky ropy omezit o 12 %.

Uzavřené hranice i stížnosti na protekcionismus

Protesty běloruské strany vyvolává také skutečnost, že Rusko už v polovině září uzavřelo své hranice s Běloruskem pro občany třetích zemí. Narušilo tím plány Běloruska stát se tranzitní zemí.

Seznam dalších běloruských stížností je dlouhý: běloruské úřady si pravidelně stěžují na ochranářská opatření, která ruská strana zavádí, i na to, že ruská média a komentátoři ukazují zemi ve špatném světle.

22. prosince dokonce běloruské ministerstvo zahraničí odvolalo ruského diplomata. Vyjádřilo tak protest proti výroku ředitele Ruského ústavu strategických studií Michaila Fradkova, kterým zpochybnil běloruskou suverenitu.

Kdyby ale současná nedorozumění byla dostatečným důvodem ke svržení Lukašenka nebo dokonce okupaci Běloruska, Kreml by to už musel udělat nejméně desetkrát, protože mezi oběma zeměmi se už odehrálo mnoho podobných konfliktů. Lukašenko ale zůstává spojencem Ruska, i když to s ním Rusové někdy nemají lehké, konstatuje server Belarus Digest.

Problém Ukrajina

Ani v otázkách, souvisejících s ukrajinským konfliktem, není běloruská vláda tak proukrajinská, jak by se mohlo zdát. Rádio Svobodná Evropa 4. ledna uvedlo, že jeden z Bělorusů, kteří se účastnili bojů na straně východoukrajinských separatistů, bez problémů navštívil Bělorusko.

'Poslední evropský diktátor' Lukašenko vládne Bělorusku už 20 let

Číst článek

Běloruská tajná služba KGB si ho pozvala na pohovor, trestní stíhání ale nezačalo. Předtím běloruské úřady tvrdily, že Bělorusy bojující na obou stranách konfliktu budou stíhat. Běloruští diplomaté také opakovaně odmítli podpořit rezoluci OSN, odsuzující ruské akce na Ukrajině.

Rusko sice jistě bolelo, když Bělorusko odmítlo zřídit na svém území ruskou vojenskou základnu, ale dostatečnou náplastí se stal integrovaný systém protivzdušné obrany.

Na houpačce mezi Ruskem a Evropou?

Běloruské úřady sice dělají krůčky směrem k propagaci své vlastní kultury a budí tím obavy ruských nacionalistů, v zemi ale podle serveru Belarus Digest stále převládá ruská kultura a ruská média. Ruská televize vysílá zprávy o možném přeorientování Běloruska na Západ a běloruské úřady ji neblokují.

Dokonce i nedávné zatčení několika proruských komentátorů vypadá bezvýznamně ve srovnání s Kazachstánem, kde úřady proruské aktivisty už několik let soustavně pronásledují.

Bělorusko nechce ohrozit ani eurasijskou ekonomickou integraci – společný trh totiž potřebuje, aby na něm prodávalo vlastní průmyslové výrobky. Zpomaluje ji jenom proto, aby si vymohlo ruské ústupky, protože běloruský ekonomický systém by nemohl existovat bez dodávek zvýhodněné ruské energie.

Vše nasvědčuje tomu, že Alexandr Lukašenko povládne v Bělorusku dál | Foto: Reuters

Nové pokračování bělorusko-ruského konfliktu není ničím zvláštní. Jedinou odlišností je to, že Rusko začalo myslet na peníze a s almužnou pro Bělorusko nespěchá – na oplátku by chtělo větší loajalitu. Svržení Lukašenka nebo okupaci Běloruska ale není na pořadu dne, končí analýza serveru Belarus Digest.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

 

Mohlo by vás také zajímat

Nezavřelo 104 hospod, ale víc než 420, tvrdí pivovary. Čísla jsou průkazná, stojí si za svým Babiš Nezavřelo 104 hospod, ale víc než 420, tvrdí pivovary. Čísla jsou průkazná, stojí si za svým Babiš

Jedno téma, dvě různá čísla. Tak momentálně vypadá porovnání odpovědí ministra financí Andreje Babiše z ANO a pivovarů na otázku,...

 
Národní muzeum posílá autentický záznam Dvořákovy Rusalky do New Yorku. Česko opustí poprvé Národní muzeum posílá autentický záznam Dvořákovy Rusalky do New Yorku. Česko opustí poprvé

Jediný autentický notový záznam Rusalky Antonína Dvořáka opustí bezpečí depozitářů Národního muzea a v přísném bezpečnostním režimu se vydá na cestu do Spojených států. Na přesun ho připravovali v Českém muzeu hudby. Pojistná hodnota silného svazku vázaného...

 
'Nevzpomínám si, že bychom s Rathem byli kamarádi,' říká Zeman. Za nominací Srpa si stojí, StB by podle něj nezavírala vlastního agenta 'Nevzpomínám si, že bychom s Rathem byli kamarádi,' říká Zeman. Za nominací Srpa si stojí, StB by podle něj nezavírala vlastního agenta

ROZHOVOR. Miloš Zeman si za jmenováním Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu stojí z několika...

 
Umělá inteligence pozná rakovinu kůže lépe než lékař. Zanedlouho by mohla být v mobilech Umělá inteligence pozná rakovinu kůže lépe než lékař. Zanedlouho by mohla být v mobilech

Rakovinu kůže často rozpoznají lékaři při běžné prohlídce podle různých změn na kůži, jako jsou pigmentová znaménka, šupinaté skvrny nebo třeba výrůstky. Týmu amerických vědců se ale nyní podařilo naučit to i umělou inteligenci, informuje časopis Na...

 
Putin si nechal vypracovat plán, jak zachránit ruskou ekonomiku. Neodváží se ho zavést, míní politolog Putin si nechal vypracovat plán, jak zachránit ruskou ekonomiku. Neodváží se ho zavést, míní politolog

Bývalý ministr financí Alexej Kudrin dostal loni za úlohu vymyslet novou ekonomickou strategii pro Rusko. Plán, který představil v...

 
 

Miroslav Tomek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme