Operace siamských dvojčat pokračuje druhý den

V americkém Dallasu pokračuje riskantní operace, během níž se tým lékařů a zdravotníků snaží oddělit dvouletá siamská dvojčata z Egypta, spojená hlavičkami. Zákrok už probíhá víc jak 24 hodiny a lékaři ještě nemají vyhráno. Přesto zůstávají mírně optimističtí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

siamská dvojčata | Zdroj: ČTK

V neděli ráno místního času vydali v texaském Dallasu lékaři zprávu, že dvouletí bratříčci jsou ve stabilizovaném stavu a že operace dále pokračuje. Po samotném oddělení přichází na řadu nejriskantnější fáze celé operace, při níž se musejí lékaři vypořádat s množstvím cév, které siamská dvojčata z Egypta sdílela.

Podle posledních odhadů může operace v Dětském lékařském centru v Dallasu trvat až 4 dny. Pokud se zdaří, zůstanou oba chlapci tři až pět dní v umělém komatu na jednotce intenzivní péče.

Zákrok je ale velmi složitý a odborníci už předem upozorňovali, že jeden nebo oba chlapci při něm mohou zemřít. V případě, že přežijí, je podle lékařů třeba počítat s tím, že budou mít částečně poškozený mozek.

Ahmad a Muhammad Ibráhímovi přišli na svět císařským řezem v červnu 2001 na jihu Egypta nedaleko Luxoru. Každé z dětí má vlastní mozek, společně ale sdílejí množství cév, které se musí pečlivě oddělit.

Na operaci v Dallasu se podílí 60 lidí, kteří pracují zdarma. I přesto se náklady mohou vyšplhat na dva miliony dolarů.

Miroslav Konvalina, Zdenka Turková, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme