Operační středisko chránící životy 10 milionů lidí je chloubou Rio de Janeira

Rio de Janeiro se pomalu chystá na letní olympijské hry, které budou za necelé dva roky. Desetimilionové město čeká skoro 500 tisíc návštěvníků, a nesmí proto nic nechat náhodě. Spoléhá mimo jiné na jakýsi centrální mozek města – operační středisko, které zajišťuje co nejplynulejší chod obrovského města včetně běžných komplikací i rozsáhlých krizových situací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrální mozek Ria de Janeiro - dispečink pro 10 milionů lidí: Radnice Ria de Janeiro se operačním střediskem může chlubit celému světu. Tentokrát rakouskému ministrovi | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Vyvrátil vítr při bouři strom? Pro takové případy slouží obyvatelům Ria zvláštní telefonní linka zřízená radnicí. Dnes je i v podobě aplikace pro mobilní telefony.

Stačí otevřít, najít si hlášení spadlých stromů, zadat adresu například pomocí automatického hledání přes GPS, podat popis události a fotografii a vše odeslat.

Takto lze hlásit i špatně zaparkované automobily, rozbité semafory, nefunkční veřejné osvětlení, nepořádek na veřejných místech, požádat o odvoz odpadu, informovat o jinak jedoucích autobusech a řadu dalších požadavků nebo hlášení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Centrální mozek Ria - dispečink pro 10 milionů lidí - denně zachraňuje životy. Navštívil ho zahraniční zpravodaj ČRo David Koubek

Jen některá se ale dostanou do Operačního centra Rio de Janeira (COR).

„Máme tu fantastický soubor moderních technologií, který nám umožňuje řídit každodenní provoz celého města. Víte do chvíle, že se stala dopravní nehoda, máte přehled, když někde vypadne elektřina, která škola nebo zdravotnické zařízení je blízko, máte tu meteorologický radar…“

Takhle nadšeně mluvil o středisku po jeho spuštění na konci roku 2010 starosta Eduardo Paes. Dnes už ho prověřilo i mistrovství světa ve fotbale. Právě nejnovější technologie pro předpověď počasí je jedním z největších přínosů.

Hlavně v létě při bouřích nejen že padají stromy, ale hrozí i bleskové záplavy a nebezpečné sesuvy půdy - hlavně v chudinských čtvrtích s chatrnými domy. Středisko má zmapované ohrožené oblasti a díky údajům o srážkách a předpovědi může varovat obyvatele pomocí esemesek a sirén.

Centrální mozek Ria de Janeiro - dispečink pro 10 milionů lidí: Mají tu přehled o lidech, kteří potřebují pomoci při evakuaci v případě sesuvů půdy | Foto: David Koubek

Dříve umíraly kvůli sesuvům desítky lidí ročně, dnes ve středisku dokonce dokážou poslat hasiče pro hendikepované – vědí, kde bydlí a komu z příbuzných dát vědět.

Velín operačního centra je místnost velká jako školní tělocvična s obrazovkou 80 metrů čtverečních – vypadá to jako řízení kosmického provozu. Průměrně 50 operátorů najednou v kombinézách s nápisem Rio tu pracuje 24 hodin denně, nepřetržitě po celý rok.

Zpracovávají obrazy z kamer ve městě včetně soukromých, které se dobrovolně připojily, scházejí se jim data z měřičů srážek i další meteorologické ukazatele, údaje o provozu aut, metra, autobusů a trajektů, na obří mapě se také objevuje poloha městských strážníků včetně toho, jak mají nabitý mobil a jaký mají signál.

Centrální mozek Ria de Janeiro - dispečink pro 10 milionů lidí: Pracuje tu 400 operátorů v nepřetržitém provozu. Průměrně 50 najednou | Foto: David Koubek

Na tenhle centrální mozek Ria jsou lidé z radnice patřičně hrdí. „Důvod je hlavně ten, že jsme se sice inspirovali v zahraničí, ale jinak si všechno vyvíjíme tady, dokonce i software je naší radnice. A využíváme nejnovějších technologií,“ říká Laudemar Aguiar.

Jednou z nich je aplikace pro chytré telefony. Ta dnes postupně nahrazuje telefonní linku pro hlášení od obyvatel, kterou Rio převzalo od New Yorku. Teď se prý v New Yorku inspirovali právě onou mobilní aplikací. Není divu, že si tady v operačním středisku podávají dveře delegace z celého světa.

„Každý den máme návštěvy. A nejsou to jen odborníci, kteří se zajímají o naše technologie. Jsou to experti na dopravu, civilní ochranu, ale taky starostové, guvernéři a zákonodárci,“ popisuje Aguiar.

Bude se inspirovat i Praha?

Nejnověji přijel třeba rakouský ministr spravedlnosti. I když měl trochu obavy o soukromí lidí, kteří se mohou dostat do záběru některé z 900 kamer, z toho, co viděl, byl nadšený.

„Jednotlivé části tohoto systému máme v Rakousku taky – například dohled nad silničním provozem – ale takhle nesmírně dobře propojený a provázaný systém, který reaguje na to, co obyvatelé města skutečně potřebují, to je něco, z čeho si můžeme vzít příklad,“ pochvaluje si Wolfgang Brandstetter.

A své nadšení asi bude předávat dál: „Za pár týdnů jedu do Prahy a rád o tom všem budu vyprávět pražskému primátorovi.“

David Koubek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme