Opětovné spuštění JETE vyvolalo v Rakousku ostré reakce

I když Rakušané obnovení provozu v jihočeské jaderné elektrárně očekávali, jejich reakce jsou podle vídeňské zpravodajky Radiožurnálu Marie Woodhamsové velmi ostré. Hornorakouský hejtman Josef Pühringer tento krok označil za provokaci první třídy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Je mi líto, ale zdá se, že se česká strana vůbec nepoučila, a že ve velice citlivé situaci místo zklidňování ještě přilévá olej do ohně," řekl v rakouském veřejnoprávním rozhlase hejtman Pühringer. Za nezodpovědné označila obnovení provozu v "poruchové elektrárně" ekologická mluvčí opozičních sociálních demokratů Ulli Simová. Rakouskou vládu vyzvala, aby okamžitě co nejostřeji protestovala a žádala definitivní odstavení temelínské elektrárny.

Na spuštění jihočeské elektrárny negativně reagovali i další rakouští činitelé. Generální tajemnice FPÖ Theresia Zierlerová zdůraznila, že se "šrotovým reaktorem Temelín" nesmí Česká republika vstoupit do Evropské unie. I opoziční Sociální demokraté vnímají jihočeskou elektrárnu jako "společný evropský problém". Na úrovni Patnáctky by měl být iniciován scénář odstavení Tmelína. Podle předsedy poslaneckého klubu hornorakouských Zelených Rudiho Anschobera jde také a především o "jednostranné vypovězení procesu z Melku".

Markéta Kaclová, Petra Lazáková, Marie Woodhamsová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme