Oponenti Vladimira Putina už pátý den protestují a mění taktiku

Po Spojených státech nebo Británii má i Rusko své hnutí ‚occupy‘. Už pět dnů odpůrci Vladimira Putina protestují v ulicích Moskvy proti jeho návratu do Kremlu na příštích šest let. Policie v posledních dnech pozatýkala stovky lidí, oponentům režimu ale podle všeho nedochází dech a mění taktiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci Vladimia Putina protestují v centru Moskvy. | Zdroj: Reuters

Poklidný protest pokračuje už pátým dnem. Na Čistých rybnících v centru Moskvy se scházejí každý den stovky lidí, večer po práci jich přibývá. Někteří zpívají, jiní se procházejí po parku, další diskutují. Tábor to není úplně klasický. Stany, které policie zakázala, tu nenajdete. Zhruba 150 aktivistů nocuje po širým nebem na karimatkách. Sympatizanti jim nosí jídlo i pití.

„Přišla jsem, protože chci podpořit poklidný protest proti současné vládě, chci se setkat s milými a zajímavými lidmi. V celoruském měřítku nás sice není mnoho, ale i tak věřím, že nakonec uspějeme a naše akce vyústí v něco pozitivního,“ říká 25letá Maja, která se kvůli možnému zatčení bojí dodat své příjmení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lenky Kabrhelové z moskevského stanu opomentů Vladimira Putina v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Procházkového protestu“ po moskevských ulicích se podle svých slov účastní už od minulé neděle, kdy policie zasáhla obušky a slzným plynem proti účastníkům původně poklidného opozičního pochodu.

„Jsou tu lidé nejrůznějších názorů, spojuje nás ale ten samý cíl. Chceme mít možnost svobodně si zvolit vládu, která bude respektovat naše občanská práva a platnou ruskou ústavu. Nechceme nic tak zvláštního, jen aby se vláda držela zákonů. A garantuju, že v den, kdy se tak začne chovat, přijde i konec vlády Vladimira Putina,“ je přesvědčen Vadim Dergačjov, jeden z koordinátorů opozičních procházek, jejichž účastníci se svolávají nejčastěji skrze Twitter.

Zadržené členky ruské skupiny Pussy Riot zůstanou ve vazbě

Číst článek

Jak dlouho „Okupuj Abaj“ pojmenovaný podle sochy kazašského básníka, která mu v parku vévodí, vydrží, to si nikdo netroufá odhadovat.

Zásahové jednotky sice centrum Moskvy opustily, mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov ale varoval, že policie tábor považuje za nezákonný a dříve či později ho rozežene. Už dříve pak prohlásil, že za každého policistu zraněného při střetech během nedělní demonstrace by měly speciální jednotky „rozmazat játra demonstrantů po zemi“.

Ani tak ostrá varování ale, jak se zdá, účastníky protestu neodrazují. Mnozí, mezi nimi i 22letý student Alexej, jsou odhodlaní na ulici zůstat. Vládu pak upozorňují, že odmítáním vyslechnout druhou stranu jen zbytečně vyhrocuje situaci a vytváří si z mírumilovných lidí nepřátele, kteří ještě silněji budou žádat změnu.

Lenka Kabrhelová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme