Opozice hlásí další úspěchy na severu Afghánistánu

Afghánská opozice dobyla další tři města na severu země a postupuje v západní provincii Badghíz. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na velení opozičních sil. Ministr zahraničí Afghánistánu Adulo Abdulo potvrdil v tádžickém Dušanbe obsazení strategického města Mazáre Šaríf. Zdroje afghánské opozice oznámily dobytí Mazáre Šarífu už v pátek, ale Pentagon tyto informace dosud nemohl potvrdit ani vyvrátit. Americká letadla podporují postup opozice bombardováním pozic Talibanu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bojovník Severní aliance

bojovník Severní aliance | Zdroj: ČTK

Jeden z opozičních velitelů Muhammad Muhakik oznámil, že Severní spojenectví obsadilo střediska provincií Džauzdžán, Samangan a Farjáb. Kontrolují prý také říční přístav Hajraton na hranici s Uzbekistánem a horské pozice Talibanu nad Tálikánem, který je střediskem provincie Tachár. Hajraton je dopravní uzel pro dodávky potravin do a ze severního Afghánistánu. V neděli hodlá afghánská opozice zahájit útok na pozice Talibanu v západní provincii Baghíz. Oznámil to dnes mluvčí jednoho z velitelů Severního spojenectví Ismáíla Chána. Chánovi bojovníci jsou nyní necelých šest kilometrů jižně a západně od města a jednotky uzbeckého generála Rašída Dóstuma se k městu blíží ze severu.

Jak informuje zpravodaj Radiožurnálu Petr Voldán, ukořistila aliance při obsazování bašty vládnoucího Talibanu deset tanků a na 100 talibanských vojáků zajala. Také tyto informace Taliban vyvrací. Stahování jeho jednotek je prý pouze strategickým krokem. Zatím největší vítězství opozice od zahájení protiteroristické operace Spojených států otevírá podle Abdula důležitou cestu do Uzbekistánu.

V tádžickém Dušanbe se doktor Abdulo vyjádřil také ke složení budoucí afghánské vlády. Její zformování je prý ještě předčasné, ale opozice je nadále proti účasti Talibanu ve vedení země. Vojenskou pomoc prý Severní koalici poskytuje jen Rusko, Tádžikistán, Indie, Írán a Uzbekistán, ale Spojené státy nikoliv, uvedl v Dušanbe doktor Abdulo.

Americké ministerstvo obrany ve Washingtonu zprávy o údajném dobytí strategického města Mazáre Šaríf přivítalo. Pentagon ale nechce situaci komentovat, dokud nebude mít jasné důkazy o tom, že se Severní aliance Mazáre Šarífu skutečně zmocnila. Viceprezident Dick Cheney označil Mazáre Šaríf za důležitý sdtrategický bod. Odmítl ale potvrdit, zda by jeho dobytí znamenalo postup amerických jednotek z Uzbekistánu do Afghánistánu.

Ve třech vesnicích v okolí Kandaháru, který je baštou Talibanu, zahynulo v důsledku amerického bombardování 130 civilistů. Oznámila to dnes Afghánská islámská tisková agentura se sídlem v Pákistánu. Podle agentury AFP prudké boje mezi talibanskými milicemi a silami opozičního Severního spojenectví pokračovaly také u Daští Kala v blízkosti hranice s Tádžikistánem, kde americké bombardéry pokračovaly v náletech na talibanské pozice. Obě strany konfliktu používají v bojích těžkou techniku. Do bojů se zapojil americký bombardér B-52, který provedl několik náletů na fundamentalisty, a později také dva stíhací letouny F-16.

V noci zasypal bombardér B-52 bombami pozice Talibanu v blízkosti letiště Bagram na frontové linii severně od Kábulu. Bombardování následovalo poté, co se v pátek večer rozšířily informace, že opoziční síly přesouvají své jednotky na frontu severně od Kábulu a na spadnutí je velká ofenzíva Severního spojenectví. Jednotky vládního hnutí proti nízko letícím letadlům použily protivzdušnou obranu.

Usáma bin Ládin má k dispozici chemické a jaderné zbraně a je připraven je použít. Bin Ládin, kterého Spojené státy považují za hlavního strůjce teroristických útoků z 11. září, to prohlásil v exkluzivním rozhovoru pro pákistánský deník Dawn. Prohlásil, že pokud Amerika použije chemické nebo jaderné zbraně, Usámovci odpoví stejně. V rozhovoru také řekl, že skutečným cílem útoků 11. září nebyly ženy a děti, ale americké symboly vojenské a ekonomické moci. Vyzval také Američany, aby přinutili svou vládu vzdát se protimuslimské politiky.

Pět alžírských islamistů ze sítě teroristy Usámy bin Ládina zatkla policie ve východofrancouzském Štrasburku. Pětice je podezřelá z přípravy atentátů, jejichž terčem se měla koncem loňského roku stát zdejší katedrála. Při operaci padly do rukou úřadům také falešné doklady a množství dokumentů.

V Římě demonstrovaly desetitisíce lidé pro i proti kampani Spojených států. Zatímco na 100 tisíc konzervativců premiéra Silvia Berlusconiho vyjadřovalo podporu USA a jejich boji s terorismem, na 20 tisíc účastníků akce organizované komunisty a odpůrci války protestovalo proti válce v Afghánistánu. Úřady z obavy před násilnostmi zakázaly pochody městem, uzavřely přístupy do stanic metra a některé ulice. Do metropole byly povolány stovky policejních posil. Podle agentury ANSA zadržela policie 11 osob. Italská vláda nedávno přislíbila Washingtonu, že je připravena vyslat do Afghánistánu své jednotky, lodě a bojové letouny.

Vědunka Lunardi, Olga Krupauerová, Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme