Opozice hlásí úspěchy na severu Afghánistánu

Americká letadla opět útočila na teroristické pozice severně od afghánského hlavního města Kábulu. V těchto místech Taliban čelí jednotkám opozičního Severního spojenectví, které hlásí významné úspěchy. Podle šéfa amerického ministerstva obrany Donalda Rumsfelda Spojené státy více než zdvojnásobily počet svých vojáků rozmístěných v Afghánistánu. Do svých koaličních sil povolaly také Německo, které slíbilo poskytnout spojencům pro boj s mezinárodním terorismem 3900 vojáků. Prezident George Bush obvinil teroristu Usámu bin Ládina, že se snaží získat chemické, biologické a dokonce i jaderné zbraně. Ani po měsíci pátrání ale neznají americké zpravodajské služby šiřitele antraxu. Sněť slezinná se mezitím objevila také v Rusku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letoun startující z letadlové lodi

letoun startující z letadlové lodi | Zdroj: ČTK

Opoziční Severní aliance oznámila, že dobyla tři okresy jižně od severoafghánského Mazáre Šarífu. Před ofenzívou pomohly opozičním vojákům americké nálety na talibanské pozice. Bomby padaly hlavně na tanky a děla Talibanu zaměřená proti letecké základně Baghrám. Při útocích údajně zahynuly až dvě stovky talibanských milicionářů. Opoziční jednotky se v bojích údajně zmocnily deseti děl. Dobyté okresy, které jsou vzdáleny 40 až 100 kilometrů od Mazáre Šarífu, od září několikrát po sobě postupně dobývaly jednotky Talibanu a opozičního generála Rašída Dóstuma.

Afghánská islámská agentura se sídlem v Pákistánu oznámila, že opozice dobila po noční pětihodinové bitvě okres Zárí Bazar na severu země. Podle agentury Severní spojenectví tento okres dobylo poté, co porazilo bojovníky Talibanu a při bitvě přišlo o život pět osob na každé straně. Pravdivost této zprávy ale nelze ověřit z nezávislého zdroje.

Teroristická organizace Al-Káida se podle amerického prezidenta George Bushe snaží získat chemické, biologické a jaderné zbraně. Tato teroristická síť usiluje o vyvezení teroru do celého světa, řekl Bush prostřednictvím satelitního spojení účastníkům konference čelných představitelů zemí východní a střední Evropy ve Varšavě. "Žádný národ dnes nemůže stát stranou boje proti terorismu, žádný národ si nemůže být jist, že mu nehrozí nebezpečí," uvedl v projevu k účastníkům konference prezident Bush. Zopakoval svou vizi společného světového domu míru a svobody, kterou prezentoval během své nedávné návštěvy Varšavy. Tato vize je dnes ohrožena, ale nemění se, dodal. V projevu také obhajoval americké nálety na Afghánistán. Základny teroristů v této zemi stojí podle Bushe na začátku tažení proti terorismu ve světě. "Neskončíme, dokud všechny teroristické skupiny na celém světě nebudou nalezeny, zastaveny a poraženy," řekl Bush.

Spojené státy více než zdvojnásobily počet svých vojáků rozmístěných v Afghánistánu. Uvedl to americký ministr obrany Donald Rumsfeld na palubě letadla, kterým se vracel ze své asijské cesty. Rumsfeld naznačil, že americká armáda je připravena třikrát až čtyřikrát zvýšit počet svých speciálních jednotek v Afghánistánu. Zároveň ale dodal, že taková opatření není možné realizovat během několika dnů. Ministr prohlásil, že jednotky působí především na severu Afghánistánu, kde opoziční Severní aliance bojuje proti vládnímu hnutí Taliban.

Německá vláda je připravena vyslat do boje s mezinárodním terorismem 3900 vojáků. Reagovala tak na pondělní požadavek Spojených států. Na dnešní tiskové konferenci v Berlíně to oznámil spolkový kancléř Gerhard Schröder. Washington nepožaduje od Německa bezprostřední účast na náletech proti Afghánistánu ani na pozemní operaci. Schröder potvrdil, že USA mají zájem především o obranné detekční transportéry typu Liška, které dokáží odhalit biologické či chemické zamoření terénu. Dále pak o zdravotnický personál, zvláštní jednotky a letecké a námořní dopravní prostředky. Vláda je připravena požadavky naplnit. Další postup záleží na parlamentu, který nasazení německých vojáků musí schválit.

Francie je připravena zintenzivnit podporu amerických náletů na Afghánistán. Před poslanci francouzského parlamentu to prohlásil premiér Lionel Jospin. Paříž Spojeným státům nově nabízí letecké a námořní síly, stejně jako speciální jednotky. Podle Jospina je v dohledné době nejpravděpodobnější poskytnutí námořních sil. Francie už do protiteroristické kampaně přispěla supermoderními výzvědnými letouny Mirage 4-P a také logistickou podporou.

Americké vojenské týmy zkoumají, zda by pro letecké útoky proti Afghánistánu byly použitelné některé letecké základny v Tádžikistánu a jinde ve střední Asii. Oznámilo to v noci na dnešek washingtonské ministerstvo obrany. Používání pozemních leteckých základen by bylo snadnější než používání letadlových lodí a nasazování bombardérů s dlouhým doletem, prohlásil mluvčí Pentagonu, kontradmirál John Stufflebeen. Americké týmy se prý pohlížejí po základnách ještě v dalších zemích, které sousedí s Afghánistánem, a také v Kazachstánu. Spojené státy už své pozemní jednotky rozmístily v Uzbekistánu.

Ani po měsíci pátrání neznají americké zpravodajské služby šiřitele antraxu. Zatím si sněť slezinná vyžádala ve Spojených státech 4 oběti, 12 lidí se pak nakazilo. Nejmenovaný činitel zpravodajských služeb podle amerického tisku hovoří dokonce o frustraci mezi agenty, protože se jim nepodařilo ani určit, zda útok přišel z ciziny nebo z domácí půdy. Teoreticky je možné, že nynější antraxové údery podniká osamělá osoba s vynikajícími vědeckými znalostmi, která se veze na vlně hrůzy po teroristických útocích proti New Yorku a proti Washingtonu. Jinou strategií, jak se dobrat výsledku, je odměna jednoho miliónu dolarů každému kdo poskytne cennou informaci. Hlášení přišlo zatím 170 tisíc, ale žádné nepohnulo vyšetřováním kupředu.

Americký konzulát v ruském Jekatěrinburgu dostal poštou zásilku s antraxem. Balíček, ve které byly prokázány spory sněti slezinné, přišel s pravidelnou diplomatickou poštou z ministerstva zahraničí ve Washingtonu. Velvyslanectví zdůrazňuje, že nikdo z pracovníků konzulátu není zasažen. Podle specialistů je pravděpodobnost nákazy velice nízká, protože virů antraxu bylo objeveno údajně velmi malé množství. Jeden z představitelů konzulátu nicméně přece jen prochází preventivní antibiotickou kůrou. Žádné příznaky onemocnění se ale u něj zatím neprojevily. Jde o první případ výskytu antraxu v Rusku po zářijových útocích na New York a na Washington.

Hrozba terorismu provoz na sanfranciských mostech neovlivnila. Donutila sice San Francisko zpřísnit bezpečnostní opatření, provozu na legendárním mostě Golden Gate Bridge ani na dalším visutém mostě Bay Bridge se ale zpřísněná opatření nedotkla. Na obou mostech jako obvykle hlídkuje za pomoci příslušníků Národní gardy dálniční policie. Příslušníci Národní gardy ale připouštějí, že přítomnost vojenských aut a ozbrojených vojáků na mostě má spíše psychologické účinky.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme