Opozice i právníci v Maďarsku varují před koncem ústavnosti

Dnešní budapěšťské noviny mají na titulních stránkách ostré titulky jako "Konec ústavnosti v Maďarsku" či "Vládní Fidezs anuluje ústavní soud“. V televizních debatách, v rozhlasových pořadech a na internetových fórech to zase vypadá jako ve vosím hnízdě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarská republika | Foto: Emanuel Macoun

Příčinou je snaha vlády omezit pravomoci ústavního soudu. V létě totiž prosadila vládní dvoutřetinová většina 98procentní daň na odstupné. Byla to reakce na sérii pobuřujících případů, kdy manažeři státních firem po propuštění z práce brali desítky až stovky milionů forintů odstupného.

Zákon měl právě tyto příjmy zdanit. Dokonce zpětně od prvního ledna tohoto roku. Ústavní soud se chytil této zpětné platnosti a zákon včera anuloval. Ústavní soud tak „zničil“ jeden ze symbolických kroků, které vláda a parlament udělaly hned po dubnových volbách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papucsek mluvil o protestech proti kroku maďarské vlády

Opozice už začala oslavovat, že vláda utrpěla první porážku, ale Fidezs přišel s nečekaným tahem, předložil do parlamentu znovu anulovaný zákon spolu s návrhy na změnu ústavy. A toto je klíčové v tom smyslu, že jde o návrh na omezení pravomocí ústavního soudu, který byl dosud v Maďarsku poslední instancí a zárukou demokracie.

Na maďarskou vládu útočí opoziční politické strany. Opozice kuje železo, dokud je žhavé a hovoří o diktátorských a totalitních metodách. Zhrozeni jsou ale i právníci. V novinách se objevují články, že něco podobného by bylo možné tak v Zimbabwe či Burundi.

Nejběžnějším názorem analytiků v Maďarsku je ten, že jde o nevkusný krok vlády. Fidezs se ale necítí být kritikou dotčen a jde po své cestě dál. Jeden z vrcholných představitelů strany se ráno nechal slyšet, že se ústavní soud nepostavil proti vládní straně, ale proti maďarskému lidu.

Opozice už připravuje na příští týden demonstraci k budově ústavního soudu.

Gregor Martin Papucsek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme