Opozice v Barmě vyzývá svět k zaslání pomoci i bez souhlasu junty

Barmská opozice vyzývá svět k zaslání pomoci obětem cyklonu Nargis i bez souhlasu vládnoucích generálů. Vojenská junta se podle ní snaží jen o udržení moci bez ohledu na více než milión strádajících lidí. Národní liga za demokracii vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij chce, aby odpovědnost za situaci v zasažených oblastech plně převzala OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmské děti | Zdroj: ČTK

Nečekejte na generály, dopravte pomoc do země bez ohledu na povolení, vzkazuje mezinárodnímu společenství barmská opozice, a to bez ohledu na mírné zlepšení v distribuci humanitárních dodávek. Podle záchranářů je ale nutné celý proces urychlit, lidé trpí dehydratací a u dětí se šíří průjmová onemocnění.

Rozhlasová stanice Demokratický hlas Barmy také zveřejňuje svědectví lidí upozorňujících na to, že pomoc se dostává především k lidem podporujícím vládnoucí armádu. V Rangúnu mezitím přistávají další letadla s pomocí, hlavně z Číny a Thajska, dnes má přiletět i první americké letadlo, které na povolení čekalo týden.

Počet obětí cyklonu Nargis, který Barmu zasáhl předminulý víkend, podle oficiálních údajů stoupl na 28 tisíc, dalších 33 tisíc osob se pohřešuje. Některé odhady ale uvádějí až 100 tisíc obětí.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme