Keňský prezident Kenyatta obhájil mandát. Opozice proti výsledkům voleb protestuje

Uhuru Kenyatta podle volební komise získal 54,27 procenta hlasů a obhájil tak mandát prezidenta Keni. Po vyhlášení konečných výsledků voleb v zemi demonstruje řada lidí. Svědci agentuře Reuters vypověděli, že policie na rozehnání protestů v Nairobi a Kisumu použila slzný plyn.

Tento článek je více než rok starý.

Nairobi (Aktualizováno: 0:08 12. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený prezident Keni Uhuru Kenyatta mává po vyhlášení výsledků voleb svým příznivcům

Nově zvolený prezident Keni Uhuru Kenyatta mává po vyhlášení výsledků voleb svým příznivcům | Zdroj: ČTK

Kenyatta po oznámení oficiálních výsledků vyzval ke klidu a nabídl opozici olivovou ratolest. „Našim bratrům, našim váženým soupěřům: nejsme nepřátelé. Jsme občané stejné republiky,“ řekl Kenyatta.

Vyhlášení konečných výsledků se nezúčastnili členové opozice. Podle jejího předáka Raila Odingy, který se s 44,74 hlasů umístil na druhém místě, bylo sčítání hlasů v prezidentských i parlamentních volbách zmanipulované.

Sčítání hlasů v Keni provází pochybnosti a násilí. Výsledky jsou zfalšované, tvrdí opozice

Číst článek

Odinga tvrdil, že systém napadli hackeři a pozměnili výsledky voleb ve prospěch dosavadního prezidenta.

Opozice nicméně před oznámením oficiálních výsledků v pátek připustila, že vítězství Uhuru Kenyatty uzná. Její členové ale nejdřív chtějí překontrolovat soubory dat z volebních místností.

Obavy z opakování násilností z roku 2007

Už ve středu po vyhlášení předběžných výsledků, podle kterých Kenyatta nad Odingou vedl, vypukly na řadě míst Keni násilné nepokoje, při kterých zemřeli nejméně čtyři lidé.

Opozice ve čtvrtek uvedla, že z důvěrných zdrojů z volební komise získala údaje, podle nichž by měl být prezidentem vyhlášen bývalý levicový premiér Odinga. Prý dostal přes osm milionů hlasů, zatímco Kenyatta zhruba 7,75 milionu.

Komise ve stejný den přiznala, že hackeři se snažili proniknout do její databáze. Prý se jim to ale nepodařilo. Komise přitom ve středu pokus o napadení svých počítačů popřela. Opozice od středy tvrdí, že hackeři upravili výsledky ve prospěch Kenyatty. Na nesrovnalosti při hlasování upozornila nevládní organizace Keňská komise pro lidská práva. 

Pozorovatelé EU ve čtvrtek uvedli, že nezaznamenali během voleb žádné hromadné ani lokální manipulace. Šéfka pozorovatelské mise Marietje Schaakeová nicméně dodala, že regulérnost sčítání hlasů vyhodnotí pozorovatelé až ve své závěrečné zprávě.

Pochybnosti nad pravostí výsledků voleb vyvolaly obavy z násilností podobných těm v roce 2007, které přerostly v etnické čistky a zemřelo při nich na 1200 lidí.

Václav Jabůrek, ber, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme