Opozice v Ugandě stupňuje tlak vůči vládě, ta se brání represí

Vládnoucí režim ve středoafrické Ugandě zesiluje represi vůči svým politickým odpůrcům. Hlavní rival dlouholetého prezidenta Museveniho Kizza Besigye tvrdí, že mu ugandské vedení brání v návratu do vlasti z Keni, kam odcestoval koncem dubna na léčení. Tehdy mu policisté během jedné z protivládních demonstrací poranili slzným plynem oči. Ugandská opozice o sobě dává hlasitěji vědět v posledních týdnech v souvislosti s protesty proti rostoucím cenám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ugandský opoziční lídr Kizza Besigye s manželkou | Zdroj: Reuters

Kizza Besigye se chtěl vrátit domů letadlem Kenya Airways. Vedení aerolinek ale prý dostalo jasný vzkaz, že s letošním neúspěšným kandidátem na ugandského prezidenta nedostane povolení k přistání na letišti Entebe u Kampaly.

Spekuluje se, že ugandská vláda chce za každou cenu zabránit, aby se Besigye vrátil před čtvrteční Museveniho slavnostní inaugurací.

Atmosféra v metropoli Kampale vypadá napjatá, v akci jsou policejní posily a v úterý rozehnaly pořádkové síly nepovolený protest, jehož účastníky postříkaly růžovou barvou.

Možná šlo o výmluvné gesto: Uganďané se dnes sice těší větším právům a svobodám než během předchozích diktatur, ve značné nemilosti politiků ale zůstává nejen opozice, nýbrž i homosexuální komunita.

Jan Prokeš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme