Opozice v Zimbabwe vyhrála volby, přesto zveřejněné výsledky označila za loupež

Vítězství kandidáta zimbabwské opozice Morgana Tsvangiraie v prvním kole prezidentských voleb potvrdila po několikatýdenních průtazích ústřední volební komise. Podle jejího šéfa postupuje spolu s Tsvangiraiem do druhého kola dosavadní dlouholetý prezident jihoafrického státu Robert Mugabe, který za opozičním kandidátem zaostal o necelých pět procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání hlasů v Zimbabwe | Zdroj: ČTK

Opoziční Hnutí za demokratickou změnu označilo zveřejněné výsledky za skandální loupež za bílého dne, kterou prý volební komise dala Mugabemu navzdory vítězství Tsvangiraie už v prvním kole šanci na reparát. Mluvčí hlavní opoziční formace uvedl, že vedení Hnutí teprve rozhodne o dalším postupu.

Opozice v Zimbabwe odmítá výsledky prezidentských voleb, které oficiální volební komise začala zveřejňovat. Podle informací tiskových agentur v hlasování zvítězil opoziční vůdce Morgan Tsvangirai se ziskem 47,9 procenta hlasů. Nedosáhl ale nadpoloviční většiny hlasů potřebné k vítězství, a bude se muset konat druhé kolo volby.

Dosavadní prezident Robert Mugabe získal podle komise 43,2 procenta hlasů. Volby se v Zimbabwe konaly 29. března. Od té doby volební komise oddalovala vyhlášení oficiálních výsledků. Opozice obviňovala současného prezidenta Roberta Mugabeho, že se snaží výsledky zmanipulovat.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme