Opozice vyhlásila v Gruzii revoluci, platí výjimečný stav

Opozice slaví v Gruzii vítězství sametové revoluce. Dav demonstrantů vpadl do budovy parlamentu krátce po zahájení ustavujícího zasedání nového zákonodárného sboru a vyhnal odtud prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Ten se nemíní vzdát a reagoval vyhlášením výjimečného stavu. Jedna z vůdkyň opozice a předsedkyně parlamentu Nino Burdžanadzeová zároveň oznámila, že se dočasně ujímá prezidentských pravomocí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Tbilisi

demonstrace v Tbilisi | Zdroj: ČTK

V centru Tbilisi jsou stále desetitisíce příznivců opozice. Podle zpravodajů má mítink poklidný charakter a v okolí parlamentního areálu je vidět jen minimum příslušníků pořádkových jednotek. Před ministerstvem vnitra byly rozmístěny obrněné transportéry, ale v ulicích je klid.

Vojáci a policisté původně přístup k parlamentu blokovali, za nadšení davu ale pustili demonstranty až těsně k budově. Jen ojediněle explodovalo několik granátů se slzným plynem a zraněno bylo osm lidí. Opozice vojákům poděkovala, že nešli proti lidu.

Demonstranti s prapory, píšťalkami a růžemi prolomili dveře a do zasedací síně vnikli ve chvíli, kdy již prezident přednášel zahajovací projev. Ševardnadzeho museli ze zasedací síně urychleně evakuovat jeho osobní strážci. Sál poté ovládla opozice v čele se šéfem Národního hnutí Michailem Saakašvilim, který vyhlásil v Gruzii sametovou revoluci.

Předcházelo tomu Saakašviliho ultimátum prezidentovi aby vystoupil před davem demonstrantů, omluvil se, oznámil rezignaci a vypsání nových parlamentních voleb. Na prezident reagoval pouze slovy, že je ochoten jednat, ale bez jakýchkoli ultimát. Připustil určité nedostatky v hlasování a řekl, že budou řešeny soudně.

Saakašvili v televizi CNN zdůraznil, že opozice je proti násilí, přestože si přeje prezidentovu rezignaci. "Pokoušíme se ukázat, že máme jen nenásilné prostředky, ale zato máme velkou podporu. Shromáždili jsme už téměř milión podpisů žádajících prezidenta Ševardnadzeho. Populace v Gruzii přitom představuje méně než pět miliónů lidí. Jeden milión vypovídá o úrovni, jak je pro lidi prezident nepřijatelný a jak ho nenávidí," prohlásil vůdce opozice.

Ševardnadze však před budovou parlamentu ujistil své stoupence, že z úřadu neodstoupí. "Nehodlám rezignovat. Odstoupím, až mi vyprší mandát, přesně podle ústavy," prohlásil, než ho ochranka odvezla pryč. Jeho úřad současně označil nejnovější události v Tbilisi za ozbrojený státní převrat. Podle Ševardnadzeho se vše nyní bude podřizovat ministerstvu obrany a vnitra, bude znovu nastolen pořádek a viníci potrestáni.

Šéf Národního hnutí vzkázal, že Ševardnadzemu garantuje naprostou bezpečnost a že prezident může zůstat v zemi či odcestovat kam bude chtít. Pokud by se však Ševardnadze rozhodl držet u moci silou a uchýlil by se ke střelbě do lidí, může se stát cokoli, varoval Saakašvili. Odmítl, že by počínání opozice mělo ozbrojený charakter.

Zatím není známo, kam Ševardnadze odjel. Podle gruzínské televizní stanice Rustavi 2 se Ševardnandze nachází ve vojenských kasárnách mimo území hlavního města. V prohlášení jeho úřadu, které citovala agentura Reuters, se bez podrobností uvádí, že prezident je naživu.

Zatímco však prezident nadále odmítá volání opozice vyslyšet, tvrdí i lidé z jeho tábora, že volby byly zmanipulovány. Předseda bezpečnostní rady a poradce Ševarnadzeho Tedo Džaparidze to doplnil i návrhem na vypsání nových předčasných voleb. Prezidentův poradce pro zahraniční politiku Levan Aleksidze označil Ševarnadzeho jednání za divadlo a frašku a obvinil ho z porušení ústavy i mezinárodních norem.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že ruské jednotky dislokované v Zakavkazsku se do událostí v Tbilisi nevměšují. Tisková služba ministerstva označila dění za ryze vnitřní gruzínskou záležitost, prezident Vladimir Putin nicméně vývoj událostí nepřetržitě sleduje a do Gruzie poslal ministra zahraničí Igora Ivanova.

Gruzie se dostala do největší politické krize po volbách 2. listopadu, které opozice a mnozí zahraniční pozorovatelé označují za zmanipulované.

Petr Voldán, Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme