Opozici se nedaří odvolat primátora Duisburgu

Jeden z vás. S takovým sloganem vyhrál Adolf Sauerland dvakrát primátorské volby v německém městě Duisburgu. Po letošní červencové tragédii na technoparty, při které zemřelo 21 lidí a 500 jich bylo zraněno, přestal být pro obyvatele Duisburgu jedním z nich. Od léta žádají jeho hlavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zranění po tragické tlačenici na Loveparade v Duisburgu | Zdroj: ČTK

Sauerlanda se pokouší sesadit část městské rady, přesto primátor v úřadu zůstává. Opozici na duisburské radnici se totiž nepodařilo získat potřebnou dvoutřetinovou většinu potřebnou k odvolání starosty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odvolání primátora Duisburgu Adolfa Sauerlanda hovoří zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

Rozhořčení všech, kteří si prošli hrůzou na technoparty Loveparade a mají velmi vážné psychické následky, bude pokračovat. Starosta Sauerland, který teď čelí kritice za špatnou organizaci akce, byl ve městě velmi populární.

Často chodil mezi lidi a vymýšlel pro Duisburg různé projekty. Rád se chlubil tím, že město, které patří k nejzadluženějším v Německu, vyzdvihne ze dna a dostane ho mezi desítku nejlepších německých měst. Během tragické technoparty se ukázalo, že chtěl město zviditelnit za každou cenu.

Odsouhlasil konání technoparty navzdory veškerému riziku a jeho neochota vzít na sebe odpovědnost a odstoupit přivádí občany Duisburgu do varu. Starosta od léta ignoruje všechny výzvy.

Starosta nehodlá odstoupit, dokud neskončí vyšetřování

Pod peticí žádající jeho odvolání jsou tisíce podpisů, ale on stále dokola opakuje, že nehodlá odstoupit do doby, než skončí vyšetřování. Dokonce nechal pro město udělat vlastní expertizu celé tragedie, ze které vyplývá, že město nepochybilo.

Nezávislé vyšetřovaní zřejmě bude trvat ještě několik měsíců, vyšetřovatelé totiž musí zhlédnout přibližně devět set hodin videí. Existuje už první posudek soudních vyšetřovatelů z Bonnu, podle kterých nese odpovědnost za tragédii právě město a pořadatel akce.

Na definitivní konec vyšetřování a případné předání případu k soudu si musejí pozůstalí ještě počkat. Hned po tragedii vznikl mimořádný fond ve výši milionu eur, ze kterého mohou rodiny pozůstalých a vážně zraněných získat peníze.

Také banky čekají na výsledky vyšetřování. Bude se totiž muset řešit skutečnost, že organizátor celou akci pojistil na nedostatečných 7 milionu eur.

Klára Stejskalová, David Hartmann, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme