Opoziční aktivisté protestují v Moskvě proti falšování voleb

V ruských parlamentních volbách zvítězila vládní strana Jednotné Rusko Vladimira Putina. Oproti minulým volbám před čtyřmi lety ale získala znatelně méně hlasů. Volby provázely i pochybnosti o jejich regulérnosti. Stoupenci opozice právě kvůli falšování výsledků demonstrují v centru Moskvy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční aktivisté protestují proti falšování výsledku ruských parlamentních voleb

Opoziční aktivisté protestují proti falšování výsledku ruských parlamentních voleb | Zdroj: ČTK

V Moskvě protestuje několik tisíc lidí. Jde tak o jednu z nějvětších demonstrací liberální opozice v Rusku za poslední léta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z centra Moskvy se v Odpoledním Radiožurnálu přihlásila zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová

Demonstranti požadují zrušení voleb, které jsou podle nich nelegitimní. Podle pozorovatelů voleb obdržela vládní strana Jednotné Rusko méně než deklarovaných 50 procent. Prý pro ni hlasovalo zhruba jen 20 až 25 procent lidí.

Protestující tvrdí, že mají pro své tvrzení důkazy. Žádají tak nové volby, odchod šéfa volební komise a současné vlády, včetně prezidenta Dmitrije Medveděva. Mezi protestujícími jsou i různé osobnosti ruského veřejného života. Vyzývají k odporu i ruské regiony a označují volby za začátek konce vlády Jednotného Ruska.

ČTĚTE TAKÉ: Ruské volby zřejmě provázely manipulace, tvrdí pozorovatelé

Pozorovatelé voleb z OBSE i z parlamentní mise Rady Evropy přišli dnes se zprávou, která legitimitu voleb v Rusku zpochybnila. Férová prý nebyla ani předvolební kampaň. Ruské úřady ale jakákoli pochybení odmítají.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme