Venezuelský opoziční vůdce López uprchl do Španělska. ‚Bojovat budu odkudkoliv,‘ vzkázal

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát požadující osvobození opozičního vůdce Leopolda Lopéze

Plakát požadující osvobození opozičního vůdce Leopolda Lopéze | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. „Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují,“ uvedl López.

Turecko zprostředkovalo jednání venezuelské prezidenta Madura s částí opozice

Číst článek

Venezuelská vláda v neděli obvinila Španělsko, že pomohlo „v ilegálním útěku nebezpečnému zločinci“ a porušilo tím mezinárodní právo.

Po Lópezově útěku rozvědka zadržela čtyři Venezuelany, kteří pracovali pro tohoto opozičního politika v Caracasu, včetně jeho dvou osobních strážců.

López údajně uprchl z Venezuely minulý týden po moři. V pátek dorazil na nedaleký karibský ostrov Aruba, uvedla s odvoláním na dva lidi blízké opozičnímu předákovi agentura AP. Tyto zdroje zdůraznily, že Lópezův odchod z vlasti nebyl výsledkem jednání s vládou, jak mnoho příznivců, ale i odpůrců socialistického kabinetu spekulovalo.

Madurova vláda se k celé záležitosti zatím nevyjádřila. V neděli nicméně prezident odvolal ministra vnitra Néstora Reverola, který kontroloval tajnou službu Sebin, jejíž ozbrojení agenti hlídkovali před rezidencí španělského velvyslance v Caracasu.

Útěk z vězení díky generálovi

Devětačtyřicetiletý López se v rezidenci španělského velvyslance skrýval od loňského 30. dubna, kdy mu umožnil útěk z domácího vězení tehdejší šéf tajné služby generál Manuel Cristhoper Figuera.

Do Venezuely dorazila ruská vakcína pro třetí fázi testování. ‚Rusko je opět vpředu,‘ říká Caracas

Číst článek

V ten den se totiž Guaidó s několika vojenskými důstojníky pokusil přimět armádu, aby se postavila na jeho stranu a přiměla Madura k demisi. To se ale nepovedlo a Figuera i další utekli do Kolumbie. Kdo neuprchl, byl zatčen. Guaidóa si ale Madurova vláda zatknout netroufla, protože za ním stojí desítky zemí i USA.

López v roce 2009 spoluzakládal středolevou stranu Vůle lidu (Voluntad Popular), jejímž je dodnes předsedou a jejímž členem byl do letoška i Guaidó. Ten ze strany vystoupil (není v žádné straně), aby "reprezentoval celou opozici, a ne jen jednu stranu".

V roce 2014 byl López zatčen kvůli protivládním protestům, za něž byl odsouzen k téměř 14 letům vězení. Po necelých třech letech za mřížemi byl poslán do domácího vězení.

Z Venezuely uprchla už dřív i Lópezova manželka Lilian Tintoriová, která je rovněž výraznou postavou tamní opozice, a děti. Nyní žije ve Španělsku, stejně jako Lópezův otec Leopoldo López Gil, který byl loni zvolen poslancem Evropského parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme