Opoziční vojska údajně vstoupila do Kandaháru

Do poslední bašty Talibanu Kandaháru údajně vstoupily jednotky protitalibanské Severní aliance. S odvoláním na činitele Severního spojenectví o tom informovala agentura AP. Zpráva ale není ověřena z nezávislých zdrojů. Do města nemají přístup západní novináři. Agentura také potvrdila, že Kandahár a okolí opět čelí intenzivnímu bombardování amerických letadel. Podle svědků v noci na dnešek zahynulo ve třech vesnicích ležících poblíž tamního letiště na 15 osob.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

siluety vojáků Severního spojenectví

siluety vojáků Severního spojenectví | Zdroj: ČTK

Jak přímo z Afghánistánu hlásí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, Talibové ze středo- a severoafghánských provincií, které byly před několika dny obsazeny vojsky Severní aliance, se snaží dostat do míst, kde se ještě bojuje. Tedy kolem města Kandahár a do hor kolem Dželálábádu, kde se údajně skrývají i vůdci Talibanu. Tyto ustupující ozbrojené skupiny a kriminální bandy nepodřizující se nikomu jsou nějvětším nebezpečím na afghánských cestách. Všechny obce nedávno obsazení opozicí jsou nyní kontrolovány policí. O tom, že kdesi daleko v Evropě probíhají jakési rozhovory o budoucí afghánské vládě, lidé nevědí a tvrdí, že se jich to netýká.

Příslušníci Talibanu dnes v Kandaháru oběsili muže podezřelého ze špionáže pro Spojené státy. Afghánské tiskové agentuře AIP to řekl očitý svědek události. K tělu oběšeného Afghánce pak připevnili členové hnutí satelitní telefon, který údajně používal při špionáži. Taliban dal údajně po městě rozhlásit, že popravený muž předával Američanům informace využívané při bombardování oblasti.

Severní spojenectví umožní organizaci pro lidská práva Amnesty International vyšetřit smrt několika stovek talibanských bojovníků u města Mazáre Šaríf na severu země. Podle představitelů spojenectví bylo pravděpodobně všech 600 zajatců, mezi kterými byli Pákistánci, Arabové a Čečenci, zabito během třídenních bojů, v nichž protitalibanskou opozici podpořily i americké jednotky. K masakru došlo poté, co se zajatci zmocnili zbraní a začali útočit na opoziční bojovníky uvnitř pevnosti Kaláje Džaundži. Amnesty International chce ale zajistit, aby další kapitulace a zajetí nevedly k podobným nepokojům a ztrátám životů.

Italská protiteroristická policie zatkla dva muže ze severní Afriky podezřelé z kontaktů teroristou Usámou bin Ládinem. Jeden Tunisan a jeden Maročan byli zatčeni při zásahu v blízkosti islámského kulturního centra v severoitalském Milánu, které Washington označil za hlavní logistickou základnu Al-Káidy v Evropě. Představitelé muslimské komunity v Itálii toto tvrzení odmítli. Dnešní operace byla podle policie provedena na základě dlouhodobého vyšetřování, které začalo ještě před zářijovými útoky v USA kvůli údajnému nezákonnému obchodování se zbraněmi, s výbušninami a s chemickými látkami.

Do Afghánistánu budou obnoveny dodávky humanitární pomoci přes tádžicko-afghánskou hranici. Plán dodávek vypracovali představitelé Ruska, Afghánistánu a Organizace spojených národů. Pomoc bude přepravována přes řeku Pjandž do afghánského přístavu Širchan dvakrát denně na třech lodích. Humanitární zásilky do Širchanu byly pozastaveny zhruba před rokem, kdy se města zmocnil Taliban, a obnoveny by měly být během několika příštích dní.

Shozená humanitární zásilka zabila v Afghánistánu ženu a dítě. Kontejner obsahující balíky s potravinami, přikrývkami a dalším vybavením na ochranu proti zimě dopadl na dům obětí severně od města Mazáre Šaríf u hranic s Uzbekistánem. Potvrdilo to velení amerických ozbrojených sil a nad incidentem současně vyjádřilo hluboké politování. Činitelé Pentagonu uvedli, že nevědí přesně, kolik balíků dům zasáhlo, každý z nich ale váží podle obsahu od 550 do 850 kilogramů.

Zdenka Turková, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme