Ruský opoziční politik Dmitrij Gudkov kvůli obavám z pronásledování utekl na Ukrajinu

Známý ruský opoziční politik a bývalý poslanec Dmitrij Gudkov se v neděli uchýlil na Ukrajinu z obavy před dalším pronásledováním ruskými úřady prostřednictvím trestního stíhání. Gudkov o tom sám informoval na ruské sociální síti Telegram, čímž potvrdil zprávy o svém útěku, které se na síti předtím během dne už objevily.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční ruský politik Dmitrij Gudkov

Opoziční ruský politik Dmitrij Gudkov | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Odjíždím do Kyjeva, kde mám už dlouho naplánovaná setkání a vysílání. Mé rozhodnutí podpořila moje rodina a přátelé, kteří také obdrželi vážné informace o hrozbách a rizicích,“ napsal Gudkov na telegramu.

Výkon trestu je mučením, tvrdí Navalnyj. Soud ale jeho žalobu na věznici, kde ho nenechají spát, odmítl

Číst článek

Podle agentury TASS dodal, že má informace o tom, že mu hrozilo zatčení v rámci trestního řízení vedeného proti němu.

Policie Gudkova zadržela v úterý na 48 hodin jako podezřelého z nezaplacení dluhu při pronájmu nebytových prostor v letech 2015 až 2017. Stíhán má být podle paragrafu o způsobení škody na majetku podvodem či zneužitím důvěry, za což může hrozit až pět let vězení.

Vinu Gudkov odmítl, zmíněný dluh se podle něj týkal příbuzných, nikoliv však jeho samého.

‚Nežádoucí‘ organizace

Ruské úřady začaly před zářijovými volbami tvrdě potlačovat aktivity kritické vůči Kremlu.

Putin podepsal nový zákon. Vyřadí z voleb členy organizací, které soud označí za extremistické

Číst článek

V pondělí večer policie zadržela na petrohradském letišti Pulkovo Andreje Pivovarova, někdejšího šéfa hnutí Otevřené Rusko, které založil před dvěma desetiletími někdejší nejbohatší Rus a později nejznámější ruský vězeň Michail Chodorkovskij.

Minulý týden hnutí oznámilo, že se samo rozpouští, aby tak ochránilo své přívržence před očekávaným zpřísněním postihu za činnost v organizaci, kterou úřady prohlásily za „nežádoucí“.

Namísto pokuty dosahující nejvýše 15 tisíc rublů (asi 4249 Kč) brzy může hrozit až půlmilionová pokuta či až šest let za mřížemi.

Ruští zákonodárci nově schválili zákon, který znemožní kandidovat v parlamentních volbách členům a sponzorům organizací prohlášených v zemi za extremistické či teroristické.

Opozice tento zákon považuje za prostředek, který ji má neutralizovat před zářijovými volbami do parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme