Oprah Winfrey Show končí, moderátorka vzdala hold divákům

Z amerických televizních obrazovek odešla legenda. Po 25 letech a 4 561 odvysílaném pořadu skončila Oprah Winfrey Show. Každý týden ho jen ve Spojených státech sledovalo čtyřicet milionů diváků a těšilo se na osobní zpovědi slavných i prostých Američanů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprah Winfrey Show USA

Oprah Winfrey Show USA | Zdroj: ČTK

Přivítání Oprah Winfrey nebralo konce. Koneckonců bylo publikum svědkem i aktérem závěrečné kapitoly televizní ságy, která nemá obdoby. Existují sice pořady, které se na obrazovce objevují ještě delší dobu, ale obvykle se čas od času mění jejich hlavní aktéři a vysílají se v jiném čase. V ranku denního vysílání ale neměla Oprah a její show konkurenta.

„Už 25 let před vás takhle předstupuji a pořád říkám: Díky, Ameriko. Mnohokrát díky,“ zahájila svým obvyklým způsobem hodinové vystoupení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Víta Pohanky o konci jedné legendy

Americká média už týdny spekulovala, které celebrity si Oprah pozve úplně naposled. Jenže ona zvolila trochu jinou dramaturgii. V posledních dnech vysílání se jí přišly poklonit legendy jako herci Tom Hanks a Tom Cruise nebo zpěvačka Madonna.

Poslední show měla ale jediného aktéra: „Dnes nepřijdou žádní hosté, nečekejte žádná překvapení. Tahle poslední hodina je mým poděkováním a milostným dopisem vám všem,“ říkala Oprah se slzami viditelně na krajíčku.

V různých anketách byla několikrát vyhlášená za nejvlivnější Američanku a jednu z nejmocnějších žen na celém světě. Kritici ve Spojených státech se v posledních dnech předháněli v připomínání nejdůležitějších momentů její kariéry.

Shodli se v tom, že první přelom pro ni nastal, když začala v devatenácti letech číst jako vůbec první černoška zprávy v lokální televizní stanici v Nashvillu. Druhý přelom byl její přechod do Chicaga, kde začala v roce 1984 moderovat nepříliš populární ranní program místní televize.

Nečekané zpovědi i excentričtí hosté

Dokázala mu zakrátko zvednout tak výrazně sledovanost, že dostala nabídku dělat vlastní pořad, a tak se v roce 1986 zrodila Oprah Winfrey Show vysílaná už po celé Americe.

Sama Oprah se publiku svěřila, že byla v dětství údajně sexuálně zneužívaná a také se netajila svým nikdy nekončícím bojem s nadváhou.

Právě podobné zpovědi jejích hostů se staly podle kritiků hlavním tahounem její show. Jako když Michael Jackson v rozhovoru s Oprah vyprávěl, jak od dětství trpí pocitem osamělosti a vysvětloval svou tehdy už bledou pokožku poruchou pigmentace. Mimochodem, na tento konkrétní rozhovor se v roce 1993 dívalo 62 milionů diváků.

Popularitu jí získávaly i nečekané zvraty v rozhovorech, to když se Tom Cruise vyznal z lásky k herečce Katie Holmesové a začal skákat po pohovce pro hosty. V roce 2007 neváhala vkročit do politické arény.

Na mítinku v Iowě též podpořila kandidaturu Baracka Obamy na prezidenta. Nikdo přesně nespočítá, kolik hlasů mu to přineslo, ale nepochybně to zvýšilo jeho šance na zvolení v době, kdy musel o kandidaturu bojovat s Hillary Clintonovou.

Vydělané peníze půjdou na charitativní účely

O její podporu soupeřily podobně i různé výrobky, reklamní spoty vysílané v jejích závěrečných programech patřily k těm nejdražším.

V závěrečných sekundách své poslední show mluvila Oprah Winfrey se slzami v očích o ryzí laskavosti, citu a důvěře, které vždy cítila ve vztahu k divákům. Je nepochybné, že tak dokáže působit na miliony lidí nejen v Americe, kteří se na její program den co den dívali.

Nemalou část z dvou miliard dolarů, které podle odhadu zatím dokázala vydělat, věnuje na dobročinné účely. Zůstává ale také jednou z nejbohatších a nejvlivnějších žen v Americe, o které se určitě zem neslehne.

Vít Pohanka, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme