Oranžová a modrá část Ukrajiny se od sebe vzdalují

Ukrajina se rozdělila na dva tábory. Doněcká oblast, Oděsa a Krym proti západní části Ukrajiny. Demonstranti tam volají po odtržení svých oblastí, pokud by se prezidentem stal vůdce opozice Viktor Juščenko. Opozice vyzvala sympatizanty k šetření sil na pondělí, kdy má se má Nejvyšší soud zabývat regulérností druhého kola prezidentských voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příznivec V. Juščenka | Foto: EPA

Prorusky orientovaný premiér Janukovyč říká, že situace přivedla Ukrajinu na okraj katastrofy. Jeho příznivci dokonce chtějí uspořádat referendum o autonomii. Před rozdělením země varuje opoziční kandidát Juščenko.

Z čeho pramení separatistické tendence jihovýchodní části země, která hrozí odštěpením od Ukrajiny, pokud prezidentem nebude provládní kandidát Janukovyč, to Českému rozhlasu vysvětlil Martin Dvořák, účastník pozorovatelské mise OBSE, která dohlížela na průběh druhého kola voleb na Ukrajině: "Já myslím, že separatistické tendence se objevily až teď, v poslední chvíli, jako reakce na vystoupení Juščenkových podporovatelů a Juščenka samotného, který se dožaduje toho, že vítězem voleb je on. Nicméně to rozdělení je dlouhodobé a má svůj historický původ a kořen - zřejmě už také v náboženství, protože západní část se hlásí převážně ke katolické, zatímco východní má blíže k pravoslavné ruské církvi."

Politickou krizi v neděli zhodnotil dosluhující prezident Leonid Kučma. V televizním projevu řekl, že je pro kompromisní řešení. Jen tak je podle něj možné, vyhnout se "nepředvídatelným následkům". Kučma vystoupil po zasedání Národní bezpečnostní rady.

Ukrajinská opozice zase vyzvala své demonstranty k jednodennímu odpočinku. Po nepřetržitých týden trvajících protestech proti údajně zfalšovaným výsledkům prezidentských voleb nabádá své příznivce, aby se odpočali a načerpali síly na rozhodující den. V pondělí totiž zasedne Nejvyšší soud, který má posoudit stížnost na průběh druhého kola voleb z minulé neděle. V centru Kyjeva však není vidět žádný úbytek demonstrantů.

Na pražském Václavském náměstí se v neděli sešlo zhruba 300 demonstrantů, kteří chtějí podpořit opozičního kandidáta na ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. Protestní shromáždění probíhájí v Praze téměř denně a demonstranti chtějí vydržet do doby než do prezidentského křesla usedne Viktor Juščenko.

Milan Kopp, Zdenka Turková, Miroslav Karas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme