Orbán bude před europoslanci hájit kontroverzní změny ústavy

Maďarský premiér Viktor Orbán chce v Evropském parlamentu vysvětlit kontroverzní změny maďarské ústavy. Na vlastní žádost proto promluví během pravidelné schůze europoslanců ve Štrasburku. Evropská komise už některé maďarské reformy napadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Reuters

Vládě v Budapešti vytýká údajné omezení nezávislosti centrální banky, úřadu pro ochranu dat a nucený odchod některých soudců do důchodu. Maďarsko dostalo měsíc na to, aby námitky Komise vyřešilo.

Pokud maďarská vláda příslušné zákony nezmění, může ji Komise nakonec zažalovat u Soudního dvora Evropské unie.

Podle některých europoslanců ale taková hrozba nestačí. Požadují, aby Maďarsko přišlo o hlasovací práva na ministerských schůzkách v Bruselu. Komise totiž podle nich neupozornila na další kontroverzní kroky Orbánovy vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor mezi Maďarskem a evropskými institucemi okomentovala na Rádiu Česko česká velvyslankyně Helena Bambasová

Pro tvrdší postup vůči maďarské vládě jsou v europarlamentu hlavně liberálové a řada socialistů.

„Je tady řada dalších problémů, třeba náboženská svoboda nebo nezávislost Ústavního soudu. Je to prostě otázka dodržování základních lidských práv v Maďarsku,“ řekl Radiožurnálu šéf liberální frakce v europarlamentu Guy Verhofstadt.

„Evropská unie je založena na demokratických hodnotách - respektování lidských práv, občanských práv, fungování demokratického státu. A pokud některá země tyto pravidla nedodržuje, tak potom by se měla sama rozhodnout, zda chce být v tomto demokratickém společenství, nebo nechce,“ uvedl český europoslanec Libor Rouček (ČSSD).

Europoslanci za ODS naopak se sankcemi vůči Maďarsku nesouhlasí. Jejich šéf Jan Zahradil by takové sankce nepodpořil. „Jakkoliv nejsme žádnými fanoušky pana Orbána, tak se budeme chovat velmi zdrženlivě vůči jakékoliv aktivitě, která by vstupovala do vnitřních záležitostí kteréhokoliv státu. Protože to může být zítra Maďarsko, pozítří Česká republika, popozítří někdo jiný. Takže já bych v tom prosazoval velikou zdrženlivost,“ uvedl Zahradil.

Brusel prý Maďarsku nerozumí

Podle Orbána i dalších maďarských vládních politiků se v Bruselu nevyznají v tom, co se děje v Maďarsku, a jejich kritika je nespravedlivá a nepodložená.

Orbán včera tvrdil, že jede do Štrasburku ubránit Maďarsko proti útokům evropské levice.

Místopředseda Jobbiku Eloed Novák s hořící vlajkou EU | Foto: Reuters

Přesně před rokem v Evropském parlamentu čelil kritice kvůli mediálnímu zákonu. A včera se stal předsedou EP německý socialista Martin Schulz, který patří mezi nejostřejší kritiky Maďarska.

Kritika Komise vůči Maďarsku není technickou otázkou jako v jiných sporech mezi státy a Komisí, ale problémem politickým. Maďarsko dostalo pouze měsíc na to, aby podmínky Bruselu splnilo.

V otázce ústavních zákonů ale bude muset Orbán nakonec zřejmě ustoupit, protože je s nimi spojeno poskytnutí dalšího úvěru pro Maďarsko od MMF.

Velvyslankyně: Maďarsko ustoupí kvůli půjčce

„Evropská komise je kompetentní, aby dbala na dodržování souladu národních legislativ s pravidly EU, ale není drábem, který může říkat, co si o které zemi myslí. Procedura je ale zcela správná,“ míní česká velvyslankyně v Maďarsku Helena Bambasová.

„Volání po omezení hlasovacích práv přichází z Evropského parlamentu od politiků, to je jiná instituce než Evropská komise, ta se politických soudů nedopouští,“ upozorňuje velvyslankyně. Pokud Maďarsko vyhoví výtkám a svou legislativu upraví, tak podle ní není k žádným sankcím nebo jiným opatřením důvod.

Velvyslankyně Bambasová je však přesvědčena, že Maďarsko nakonec tlaku ustoupí, aby získalo další půjčku od Mezinárodního měnového fondu.

Gregor Martin Papucsek, Ondřej Houska, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme