Orbán: EU je jako alkohol. Inspiruje k myšlenkám, ale brání uskutečnění

Maďarský premiér Viktor Orbán v tradičním projevu o stavu národa žádal Maďary o trpělivost v těžké situaci. Neopomněl však znovu zkritizovat Evropskou unii. Podle něj připomíná alkohol – inspiruje prý k velkým myšlenkám, ale také brání v jejich uskutečnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Maďarska Viktor Orbán | Foto: ČTK/AP

„Maďarsko prochází zkouškou víry, ve které musí obstát,“ řekl mimo jiné premiér. Země totiž čelí kritice z Bruselu kvůli sporným zákonům, které podle Evropské komise ohrožují nezávislost centrální banky a svobodu slova. Na nápravu dala Komise Orbánovi čas do 17. února.

Orbán navíc potřebuje od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu získat pro Maďarsko životně důležitý úvěr. Ve svém dnešním projevu tak primárně nehledal vnějšího nepřítele, ale spíš povzbuzoval Maďary, aby složitou situaci ještě nějaký čas vydrželi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev premiéra Orbána shrnul zpravodaj ČRo Vojtěch Berger, zhodnotil ho vedoucí zahraniční rubriky Hospodářských novin Martin Ehl

Vůči Evropské unii byl proto ve srovnání s loňským projevem smířlivější. Opřel se však do socialistických vlád, které zemi vládly před ním. Podle něj se socialisté chovali jako kapitán ztroskotané italské výletní lodi Costa Concordia – zavedli Maďarsko na mělčinu a potom vyskočili z lodi.

Premiér především obhajoval ekonomickou politiku své vlády, včetně kontroverzního zdanění bank a možnosti předčasného splácení hypotečních úvěrů. Orbán řekl, že to sice nebylo elegantní opatření, ale bylo nezbytné pro hospodářské přežití státu.

Zahraniční banky, především rakouské, kritizovaly Orbána za to, že umožnil desítkám tisíc maďarských domácností, aby předčasně splatily své hypoteční úvěry vedené v zahraničních měnách za velmi nízký konverzní kurz. Maďarský úřad pro dohled nad finančním trhem dnes vyčíslil, že jen toto opatření připravilo zahraniční banky v Maďarsku o zhruba miliardu eur.

Vojtěch Berger, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme