‚Užiteční idioti,‘ označil Orbán své odpůrce z EU. Odchod Merkelové z politiky je podle něj ztrátou

Ve sporu o maďarskou kampaň namířenou proti Evropské unii v neděli maďarský premiér Viktor Orbán označil své odpůrce z řad evropských křesťanských demokratů za „užitečné idioty“. Snaha vyloučit jeho stranu Fidesz z Evropské lidové strany (ELS) nahrává před květnovými volbami do europarlamentu jen levici, řekl ministerský předseda v rozhovoru poskytnutém německému listu Welt am Sonntag.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Zároveň pochválil kancléřku Angelu Merkelovou a její plánovaný odchod z politiky označil za velkou ztrátu.

Orbán se v posledních týdnech dostal do ostrého sporu s některými evropskými politiky kvůli kampani své vlády, která spojuje předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose s podporou migrace a s oslabováním ochrany hranic.

Evropská komise tento týden zveřejnila rozbor jednotlivých bodů kampaně, které označila za „výmysly“.

‚I vy si zasloužíte fakta a ne fikci.‘ Evropská komise se tvrdě vymezila proti kampani maďarské vlády

Číst článek

Juncker, jenž letos v čele Evropské komise končí, v reakci na Orbánovu kampaň vyzval, aby strana Fidesz opustila ELS. Podporu této výzvě již vyjádřili například vrcholní představitelé konzervativních stran z Lucemburska či Švédska.

„Ne každý tomu rozumí, ale v politické odborné literatuře se jim podle Lenina říká ‚užiteční idioti‘. Zatímco si myslí, že vedou duchovní boj, slouží mocenským zájmům jiných, ano, našich protivníků,“ uvedl Orbán. Ve skutečnosti podle něj totiž za celou kontroverzí vězí levice, která se snaží křesťanské demokraty před květnovými volbami do europarlamentu oslabit.

Současná plakátová kampaň s Junckerem podle maďarské vlády skončí 15. března. V rozhovoru s Welt am Sonntag ale Orbán v neděli avizoval, že se poté v nové kampani objeví jiná tvář Evropské komise: její místopředseda a zároveň kandidát socialistů na předsedu EK Frans Timmermans.

Slova chvály pro Merkelovou

„Pan Juncker jde do důchodu a na jeho místo nastoupí pan Timmermans,“ řekl předseda maďarské vlády. Stejně jako Juncker by měl být na plakátech nizozemský politik zobrazen vedle Sorose.

Příslib hospodářského růstu i podpora maďarských rodin. Viktor Orbán přednesl svůj výroční projev

Číst článek

Téma migrace, které rozdělilo EU, musí podle Orbána dostat na starost nové evropské grémium složené z ministrů vnitra jednotlivých členských zemí schengenského prostoru.

„Otázky, které se týkají migrace, se musí Evropské komisi vzít z rukou,“ vyzval. „Všechno, co jsme zažili od roku 2015, přijde v silnější podobě znovu,“ varoval maďarský premiér.

Pro německou kancléřku Merkelovou, se kterou se v posledních letech silně rozcházel v názoru na řešení migrace, Orbán v rozhovoru nacházel jen slova chvály. „Samozřejmě jsme nebyli ve všech otázkách stejného názoru, především v tématu migrace. Ale tato kancléřka se rozhodujícím způsobem přičinila o to, aby udržela Evropu pohromadě,“ řekl předseda maďarské vlády.

Rozhodnutí Merkelové vzdát se předsednictví CDU a neucházet se již o kancléřský post pro příští volební období označil Orbán za „velkou ztrátu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme