Orbán vyzval Jourovou k odstoupení. Vadí mu ‚opovržlivá veřejná prohlášení‘ o Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou k odstoupení. Uvedla to v úterý agentura Reuters s odvoláním na Orbánův dopis předsedkyni komise Ursule von den Leyenové, ve kterém ministerský předseda reagoval na slova Jourové o nemocné maďarské demokracii. Podle Orbána se Jourová dopustila „hanlivých veřejných prohlášení“ o Maďarsku.

Budapešť/Brusel (Aktualizováno: 13:28 29. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) vyzval místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou (vlevo) k odstoupení za to, co označil za „opovržlivá veřejná prohlášení“ o Maďarsku | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Jourová podle Orbána navíc urazila občany Evropské unie maďarské národnosti tvrzením, že nejsou v postavení, aby si mohli vytvořit vlastní názor.

Jourová kritizovala demokracii v Maďarsku. Tamní ministryně teď požaduje její rezignaci

Číst článek

V rozhovoru, který německý magazín Der Spiegel otiskl minulý týden, Jourová mimo jiné prohlásila: „Pan Orbán rád říká, že buduje neliberální demokracii. Já bych řekla, že vytváří nemocnou demokracii. V maďarských médiích je sotva nějaká kritika proti vládě, takže podstatná většina Maďarů již zřejmě vůbec není v pozici, aby si mohla vytvořit svobodný názor. Obávám se, že lidé v Maďarsku by jednoho dne mohli zjistit, že jejich poslední volby byly poslední svobodné.“

Orbán v dopise adresovaném von der Leyenové napsal, že Jourová se dopustila „hanlivých veřejných prohlášení“ o Maďarsku.

„Tato prohlášení jsou nejen přímým politickým útokem proti demokraticky zvolené maďarské vládě, jež se stávají běžnými, ale i ponižováním Maďarska a maďarského lidu. Prvé je nevhodné, druhé nepřijatelné,“ uvedl Orbán, podle něhož je odstoupení Jourové nezbytné a maďarská vláda s ní přerušuje veškeré politické styky.

Již v pondělí kvůli tomuto výroku vyzvala Jourovou k rezignaci maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Jourová má plnou důvěru šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové. V úterý to řekla mluvčí Evropské komise. Komise podle ní na dopis odpoví a je otevřena dalšímu dialogu s Maďarskem.

„Naše obavy týkající se situace v Maďarsku jsou dobře známé a budou součástí zprávy o stavu právního státu,“ řekla v úterý mluvčí komise Dana Spinantová. Odmítla však odpovědět na dotaz, zda pohled Jourové vyjádřený v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel sdílí i předsedkyně komise.

Sama Jourová odmítla komentovat Orbánův dopis, který dnes zveřejnil maďarský vládní mluvčí.

Dlouhodobé spory s unií

Výzvy k odstoupení Jourové přicházejí v době, kdy Evropská komise dokončuje hodnocení stavu demokracie ve všech unijních zemích.

Jourová se bojí o osud demokracie a práva v Evropské unii. Nejviditelnější je to podle ní v Maďarsku

Číst článek

Orbánova vláda podle Bruselu oslabuje v Maďarsku demokratické principy. Unijní orgány s Maďarskem dlouhodobě vedou řízení kvůli porušování evropských hodnot. Komise považuje za problematické mimo jiné omezování plurality médií či útoky na nevládní organizace, které pomáhají uprchlíkům. Jourová už dříve označila za nebezpečný i vývoj v oblasti justice či akademických svobod.

Komise by v nejbližších týdnech měla zveřejnit svou první zprávu hodnotící stav demokracie a právního státu ve všech členských zemích Evropské unie. Brusel také prosazuje, aby respektem k vládě práva bylo co nejpřísněji podmíněno čerpání peněz z budoucího sedmiletého rozpočtu Evropské unie a fondu pokrizové pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovými omezeními.

Maďarsko spolu s Polskem se toto spojení snaží oslabit. Souboj o jeho podobu může ovlivnit schválení rozpočtu i fondu, které by členské země chtěly zvládnout do konce roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme