Orbán míří do Bratislavy. Maďarsko-slovenské vztahy se oteplují

Dlouho se maďarský prezident a premiér Bratislavě vyhýbali. Teď ale během jednoho týdne navštíví Slovensko oba nejvyšší představitelé maďarského státu. Prezident Pál Schmitt byl v Bratislavě minulý týden, dnes na Slovensko přijíždí premiér Viktor Orbán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán | Foto: European Commission Audiovisual service

S nástupem vlády Ivety Radičové loni v létě se od maďarsko-slovenských vztahů čekala malá revoluce směrem k lepšímu. Ti, kdo chtěli razantní změny, mohou být zklamaní, ledy mezi Budapeští a Bratislavou totiž pukají jen pomalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěve Viktora Orbána v Bratislavě mluvil na Rádiu Česko slovenský zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Za úspěch se tedy dá považovat již skutečnost, že se Slovensko a Maďarsko navzájem neprovokují. Vzájemné vztahy zatěžuje nadále otázka dvojího občanství pro zahraniční Maďary.

"Slovensko chystá protizákon, kterým by účinky maďarského dvojího občanství na Slovensku zkrátka zrušilo," popisuje reakci Bratislavy Vojtěch Berger.

Jde o druhou návštěvu Viktora Orbána na Slovensku za poslední čtvrt rok. Loni v prosinci přijel poprvé za Dunaj představit priority maďarského předsednictví v Unii. Je to ale ojedinělý úkaz tvrdí analytici. Devět let se totiž premiéři obou zemí oficiálně nesetkali. Neznamená to ale, že by se hlavy států po dlouhé roky nevídali. Nešlo ale nikdy o oficiální návštěvu se vším, co k tomu patří.

Podle předběžných informací podepíšou dnes oba premiéři smlouvu o propojení slovenské a maďarské plynárenské sítě. Pro Slovensko je propojení plynovodu do Maďarska velmi důležité, protože předloni kvůli ukrajinsko ruské krizi, kdy Rusko omezovalo dodávky této suroviny, se bez ní museli Slováci několik dní obejít.

Vzhledem k tomu, že má premiér Orbán naplánováno na dnešek několik dalších schůzek, je ale možné, že se bude jednat i o jiných tématech. Například o sporném dvojitém občanství nebo jazykovém zákonu.

Maďaři v unii chtějí například prosadit společnou evropskou strategii pro rómské menšiny nebo přísnější ekologickou ochranu řeky Dunaje. To jsou věci, které vyhovují i Slovákům. Možná i proto se Bratislava nepřipojila ke všeobecné kritice Orbánovy vlády za nedemokratický mediální zákon. Ten odsuzuje řada zemí sedmadvacítky.

Vojtěch Berger, Martina Mašková, Kateřina Procházková, Jan Piroch, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme