Orbán podpoří Rutteho do čela NATO. Maďarskou podmínkou byla možná neúčast na podpoře Ukrajiny

Maďarsko už není proti nástupu dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho do funkce generálního tajemníka NATO. Informovala o tom v úterý s odvoláním na své zdroje nizozemská média NOS a RTL poté, co se Rutte v pondělí na okraj neformálního summitu EU v Bruselu setkal se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem. V čele aliance Rutteho podpoří také Slovensko, potvrdil v úterý podle agentury Reuters slovenský prezident Peter Pellegrini.

Brusel/Amsterodam/Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruttemu jako nástupci Jense Stoltenberga vyjádřily už loni podporu klíčové alianční země jako USA, Británie, Francie a Německo

Ruttemu jako nástupci Jense Stoltenberga vyjádřily už loni podporu klíčové alianční země jako USA, Británie, Francie a Německo | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Podle nizozemských médií už Orbán neopakoval svůj požadavek omluvy Rutteho za to, co Orbán minulý měsíc označil za „problematické“ názory na Maďarsko.

Nizozemsko v posledních letech patří mezi země Evropské unie, které vládu maďarského premiéra Orbána nejhlasitěji kritizují kvůli porušování principů právního státu nebo omezování demokratických hodnot.

Lipavský: Česko podporuje Rutteho kandidaturu na post šéfa NATO. Je to pro nás přirozené

Číst článek

Omluva byla původně jednou ze dvou podmínek, které si Maďarsko kladlo pro podporu Rutteho coby nástupce Jense Stoltenberga v čele Aliance.

Druhou podmínkou bylo, že Maďarsko se nebude muset podílet na poskytování alianční vojenské pomoci Ukrajině čelící ruské agresi, což bylo potvrzeno minulý týden.

Stoltenbergovi vyprší mandát šéfa NATO v říjnu. Ruttemu jako jeho nástupci vyjádřily už loni podporu klíčové alianční země jako USA, Británie, Francie a Německo. V dubnu nizozemského politika podpořilo i Turecko a naposledy Ruttemu chyběla deklarovaná podpora už jen ze strany Rumunska a Slovenska.

Nový slovenský prezident Pellegrini však v úterý podle Reuters vyjádřil ochotu Rutteho podpořit. Podle slovenských médií chce Bratislava ze tuto podporu od Nizozemska pomoc při zabezpečení vlastní protivzdušné obrany.

NATO přijímá rozhodnutí konsenzem, takže jakýkoli kandidát potřebuje podporu všech 32 členských států. Rumunský prezident Klaus Iohannis v březnu oznámil, že se chce sám o funkci generálního tajemníka ucházet, protože východoevropské země by ve vůdčích rolích v Severoatlantické alianci měly mít větší zastoupení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme