Orbán v Bruselu jednal o spolupráci s Morawieckým i Meloniovou. Setkal se taky s Ruttem

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí v Bruselu jednal s italskou předsedkyní vlády Giorgiou Meloniovou a bývalým polským premiérem Mateuszem Morawieckým o spolupráci pravice. Setkal se také s nizozemským premiérem Markem Ruttem. Podle maďarské státní tiskové agentury MTI o tom informoval Orbánův mluvčí Bertalan Havasi. Výsledek těchto jednání agentura nezmiňuje.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Maďarský premiér již před nedávnými volbami do Evropského parlamentu vyjadřoval zájem o vstup své strany do ECR, která je v EP momentálně čtvrtou nejsilnější silou | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Agentura DPA setkání s Meloniovou a Morawieckým spojuje s otázkou, ke které frakci v Evropském parlamentu se přičlení Orbánova národně konzervativní strana Fidesz, která v roce 2021 vystoupila z Evropské lidové strany (EPP). Meloniové strana Bratři Itálie a Morawieckého Právo a spravedlnost (PiS) jsou podobně jako česká Občasná demokratická strana (ODS) součástí frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR).

Orbán nebude v NATO blokovat pomoc Ukrajině. Na její podporu nepůjdou maďarské peníze

Číst článek

Orbán s Meloniovou hovořil o „politických otázkách týkajících se evropské pravice“, výsledcích evropských voleb a maďarském předsednictví v Radě EU, které začíná 1. července, uvedl Havasi. Tématem rozhovoru s Morawieckým bylo možné sjednocení evropské pravice.

Maďarský premiér již před nedávnými volbami do Evropského parlamentu vyjadřoval zájem o vstup své strany do ECR, která je v EP momentálně čtvrtou nejsilnější silou.

Český premiér Petr Fiala minulý týden uvedl, že ODS spoluzakládala frakci ECR jako konzervativní, ale jasně vymezenou proti populistům a nacionalistům. Při posunu dál by jeho strana zvažovala, co udělat. Problematický je pro ODS i některé další strany ve frakci také Orbánův vstřícný postoj vůči Rusku.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské Unie v pondělí na neformálním summitu v Bruselu řeší především otázku nového obsazení nejvyšších postů v Evropské unii po volbách do EP.

Schůzka s Ruttem

Orbán se v pondělí podle MTI v Bruselu sešel také s dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, o kterém se uvažuje jako o příštím generálním tajemníkovi NATO. Orbán vyjádřil vůči Ruttemu výhrady a požadoval, aby se nizozemský předseda vlády omluvil za svá údajně ponižující vyjádření na adresu Maďarska.

Nizozemsko v posledních letech patří mezi země Evropské unie, které vládu maďarského premiéra Orbána nejhlasitěji kritizují kvůli porušování principů právního státu nebo omezování demokratických hodnot.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme