Orbán vyšel z prezidentské aféry bez úhony, teď hledá nástupce loajálního jako Schmitt

Demise prezidenta Pála Schmitta kvůli opsané dizertaci je v Maďarsku stále tématem číslo jedna. Den po rezignaci se premiér Viktor Orbán snaží najít nástupce, který by byl ovšem stejně loajální jako Schmitt. Svého kandidáta navrhne 16. dubna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán, Pál Schmitt

Viktor Orbán, Pál Schmitt | Zdroj: ČTK

Ačkoliv plagiátorství Pála Schmitta je prokázané na 100 procent, vládní komunikační mašinérie se snaží z prezidenta udělat téměř hrdinu. Jeho demisi prezentuje jako velkorysé a sebeobětavé gesto.

Opozice, která z kauzy mohla vytěžit nejvíc, této příležitosti dostatečně nevyužila, a tak se zdá, že z politického hlediska je vítězem premiér Viktor Orbán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na maďarské politické scéně po rezignaci prezidenta sleduje spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Byl to právě Orbán, kdo „vynalezl“ loajálního prezidenta, ochotného bez odporu podepisovat často kontroverzní zákony.

Když aféra propukla, tvářil se Viktor Orbán nevyzpytatelně a záhadně, což si Schmitt vyložil tak, že má premiérovu podporu. Ve skutečnosti ho však Orbán nechal dusit ve vlastní šťávě.

A když už vlivná levicová média vyhecovala veřejné mínění do krajnosti, že by snad prezidentova aféra mohla vést k pádu celé vlády, přišel efektní dramaturgický obrat.

Po třech dnech odmítání demise Schmitt před scenérií parlamentu oznámil svou rezignaci. A připisuje se znovu Orbánovi, že prezidenta k tomuto kroku přiměl.

K masám tedy zazněl jasný vzkaz: Není třeba obávat se o osud demokracie v Maďarsku, vláda nebude bránit nečestné věci a nadále pracuje pro blaho národa.

Na maďarské poměry rychlá rezignace

Podobný případ řešilo Maďarsko po volbách v roce 2002, kdy vyšlo najevo, že socialistický premiér Péter Medgyesy byl za komunismu agentem maďarské rozvědky. Vládní koalice ho nejdřív podržela a později se ho zbavila kvůli jiným důvodům.

Jeho nástupcem se stal Ferenc Gyurcsány, který stál v čele vlády pět let. Když se pak v roce 2006 objevila nahrávka, na které premiér přiznává, že lhal o skutečném stavu ekonomiky země, a v ulicích Budapešti kvůli tomu vypukly divoké nepokoje, trvalo dva roky, než se Gyurcsány odhodlal podat demisi. V této souvislosti se jeví současné tři dny Pála Schmitta jako zanedbatelná doba.

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme