Balkan Insight: ‚Orbánizace‘ Slovinska se nelíbí jednomu z koaličních partnerů, vládu asi opustí

Slovinský premiér Janez Janša přichází o jednoho koaličního partnera. O problémech ve slovinské vládě píše server Balkan Insight. Svůj odchod z koalice si odhlasovala Demokratická strana důchodců Slovinska.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda SDS Janez Janša v předvolební debatě na slovinské televizi, 28. května 2018.

Předseda SDS Janez Janša v předvolební debatě na slovinské televizi, 28. května 2018. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vadí jim, že premiér útočí na média a prohlubuje vztahy s vládami Maďarska a Polska. Nový předseda strany důchodců Karl Erjavec oznámil, že si nepřeje další „orbánizaci“ Slovinska. 

Premiér Janša se například v posledních týdnech rozhodl zakročit proti slovinské veřejnoprávní tiskové agentuře, píše se na serveru stanice Deutsche Welle. Slovinská vláda seškrtala měsíční platbu za prosinec, kterou měla agentura dostat. V ohrožení je taky rozpočet na příští rok.

Ředitel agentury STA si stěžuje, že nemá kde vzít na platy zaměstnanců. Janšova vláda krok vysvětluje nesrovnalostmi v účetnictví. Rozhodnutí ale přišlo poté, co premiér několik měsíců kritizoval obsah zpravodajství. 

Server Balkan Insight připomíná, že Janez Janša předloni vyhrál volby s antiimigrační rétorikou, ostatní strany ho tehdy při sestavování vlády obešly. Další kabinet Marjana Šarece se nakonec rozpadl, takže letos v zimě přišel s novou koaliční dohodou Janša.

I bez Demokratické strany důchodců Slovinska bude mít v parlamentu většinu – i když jen tu nejtěsnější možnou. Může tak mít obavy z přeběhlíků, kteří by mohli podpořit návrat levicové vlády, připomíná Balkan Insight.

Věra Luptáková, Martina Mašková, Jan Burda, Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme