Organizace evropských Židů žádá omluvu od eurokomisaře

Výroky belgického eurokomisaře pro obchod Karla De Guchta o židovské lobby pobouřily Evropský židovský kongres. Organizace ho kritizuje za údajné rasistické postoje a žádá omluvu. Evropská komise se od slov svého člena distancovala s tím, že v rozhlasovém interview prezentoval osobní názor a ne stanovisko unijní exekutivy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

Karel De Gucht se ve vysílání prvního programu vlámského veřejnoprávního rozhlasu vyjadřoval k nadějím na úspěch blízkovýchodních mírových rozhovorů.

Přitom řekl, že nelze podcenit vliv, který má židovská lobby na politiku Spojených států. Podle něj jde například v případě amerického Kongresu o nejlépe organizovanou nátlakovou skupinu.

Předseda Evropského židovského kongresu Moshe Kantor to označil za projev antisemitismu, který ještě ke všemu vyšel z úst oficiálního představitele Evropské unie. Chce, aby se eurokomisař De Gucht omluvil a vzal svá slova zpět.

Výroky přišly jen několik dnů poté, co člen rady německé Bundesbanky prohlásil, že ‚všichni Židé mají společný gen‘.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme