Organizace pro zákaz chemických zbraní vyzvala Izrael k likvidaci arzenálu

Izrael, Egypt a Severní Korea. Tyto tři země zatím nepodepsaly konvenci o zákazu chemických zbraní. Na dokumentu chybí také podpisy zástupců Jižního Súdánu, Angoly a Myanmaru, tyto země ale k podpisu míří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

členové jednotky, která v Sýrii hledá chemické zbraně | Zdroj: ČTK

„Největší výzvou je teď přesvědčit zbylých šest nečlenských zemí, aby konvenci podepsaly," řekl anket Uzumcu při přebírání Nobelovy ceny míru pro Organizaci pro zákaz chemických zbraní.

Pod největší tlak na likvidaci arzenálu se po Sýrii dostává právě Izrael.

Přehrát

00:00 / 00:00

Organizace pro zákaz chemických zbraní vyzvala Izrael k likvidaci arzenálu. O tématu natáčel zahraniční reportét Štěpán Macháček.

Stejně jako v případě jaderných zbraní se země ke svým chemickým zbraním nevyjadřuje. Vláda je jednáním ochotná až ve chvíli, kdy na Blízkém východě zavládne mír.

Pod drobnohledem Organizace pro zákaz chemických zbraní byla v poslední době zejména Sýrie. Podle říjnového prohlášení komisařů OSN, kteří použití zbraní v zemi prošetřovali. zničila všechny své továrny na výrobu chemických zbraní.

Kromě zástupců Organizace pro zákaz chemických zbraní si dnes převzalo medaile dvanáct oceněných.

Držitelé Nobelovy ceny za rok 2013 | Foto: Michal Jindra

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme