Orgie a komunismus. Odtajněný dokument FBI vrhá nové světlo na Martina Luthera Kinga

Dokument FBI, který je datován jen tři týdny před zavražděním Martina Luthera Kinga, tvrdí, že černošský duchovní a aktivista měl řadu mimomanželských vztahů a byl napojen na komunistickou stranu. Neexistují však důkazy o tom, že by některá tvrzení byla ověřena. Dokument byl odtajněn spolu s materiály o vraždě Johna Kennedyho – ten se ale v dokumentu neobjevuje. Není proto jasné, proč byl spis 50 let udržován v tajnosti.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Luther King | Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Creative Commons

Mnohá z obvinění se jeví jako zprávy o soukromých rozhovorech nebo jako informace z druhé ruky. Podle jedné z nich od ‚zodpovědného člověka v Los Angeles znalého situace‘ měl King v Kalifornii milenku a zplodil s ní dítě.

Martin Luther King byl kromě jiného nařčen, že se obklopil poradci se silnými vazbami na americkou komunistickou stranu a že jeho projevy komunisté vždy schvalovali. On sám se prý účastnil sexuálních orgií a měl milostné vztahy s nejméně čtyřmi ženami včetně folkové zpěvačky Joan Baezové.

Není zřejmé, proč byl dokument, který vykresluje Kinga v mimořádně negativním světle, vůbec vytvořen. Několik z dvaceti stránek se týká tehdy připravovaného projektu Washingtonské jaro a dokument obsahuje varování, že vliv komunistů a radikálních černých nacionalistů dává chystanému klidnému protestu ‚potenciál extrémně výbušné situace‘. Martin Luther King byl zavražděn před tímto pochodem.

Navzdory pověsti Kinga jako zdatného řečníka dokument FBI tvrdí, že každé jeho slovo schvalovali Kingovi poradci. Co se týče jeho napojení na komunisty, King je v dokumentu označen za marxistu celým srdcem, ale jako duchovní se s tím prý neodvažoval vyjít na veřejnost.

Poslední dvě strany materiálu se věnují sexuálnímu životu Martina Luthera Kinga a obviňují ho z cizoložství a z účasti na skupinových sexuálních orgiích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme