Orkán Sabine dorazil do západní Evropy, ve Walesu byl nejvyšší náraz 150 km/h. Stojí vlaky i letadla

Orkán Sabine, který se během neděle přežene přes západní Evropu, ráno zasáhl pobřeží Británie. Tamní meteorologové kvůli silné bouři vydali varování před záplavami, zrušen byl provoz některých trajektů a vlaků. Narušen je i provoz letišť, včetně londýnského Heathrow, píše agentura AP. Německo v přípravě na vítr o síle podobné hurikánu rovněž zrušilo některé vlaky. Se silným větrem počítají předpovědi na nedělní odpoledne i v Česku.

Video Berlín/Paříž/Londýn (Aktualizováno: 16:16 9. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře Sabine dorazila do Velké Británie, do města Newhaven. | Foto: Andrew Matthews | Zdroj: Reuters

Orkán v neděli ráno zasáhl západní pobřeží Británie, doprovázel ho intenzivní déšť a prudké poryvy větru. Vítr místy dosahoval rychlosti až 144 kilometrů za hodinu, napsala zpravodajská stanice BBC.Britské úřady rovněž vydaly desítky varování před záplavami, 50 z nich ve Skotsku, 22 v Anglii a sedm ve Walesu.

Na některých místech bouře omezila dopravu. Nejméně deset železničních dopravců varovalo před zpožděními a rušením spojů, očekávají poškozené elektrické vedení a překážky na tratích, včetně popadaných stromů.

Některé mezinárodní i domácí lety musela kvůli silnému větru zrušit vytížená londýnská letiště, včetně Heathrow či Gatwicku. Britské aerolinky Virgin Atlantic na svůj web umístily seznam zrušených letů. Přerušen je také provoz některých trajektů v Irském moři i mezi Británií a kontinentální Evropou. Omezení se dotkla už dotkla i pražského letiště Václava Havla, kdy kvůli počasí je zrušený let z Amsterdamu. 

We are experiencing very high winds today and this is causing some flight delays and cancellations. Passengers are advised to allow plenty of time to get to the airport and contact their airline for the latest flight information

11:33 – 09. 02. 2020

31 44

V Británii bouře způsobila i výpadek rozhlasové stanice BBC. Kromě lokálních záplav na ostrovech zaznamenal Wales nejsilnější poryv větru o rychlosti 150 km/h. Zhruba 10 000 irských domácností a podniků přišlo kvůli bouři o elektrický proud, tamní meteorologická agentura varovala před záplavami v pobřežních oblastech.

Zrušené zápasy

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) v neděli oznámil, že ruší část svých spojů, obzvlášť v pobřežních oblastech a na severu země. V pohotovosti jsou zásahové jednotky vybavené řetězovými pilami, které budou v případě potřeby odstraňovat z kolejí a vedení popadané stromy.

Podle německé meteorologické služby (DWD) bouře nejdříve zasáhne pobřeží Severního moře a v průběhu dne se vítr, který bude dosahovat podobné rychlosti jako u hurikánu, rozšíří na celé území. Lze očekávat, že poškodí střechy a vyvrátí stromy, varovala DWD.

S narušením běžného provozu kvůli bouři počítá i letiště v Kolíně nad Rýnem, které prostřednictvím twitteru vyzvalo cestující, aby si u svých leteckých společností zkontrolovali, zda jejich let startuje podle plánu. Některé domácí odpolední lety či spoje do Londýna a Bruselu zrušilo i berlínské letiště Tegel.

As a consequence of storm Sabine, several domestic flights are cancelled today. Please check our website for the latest flight information or contact your airline.

10:22 – 09. 02. 2020

4 4

Kvůli nepříznivému počasí byl odložen nedělní zápas německé fotbalové ligy mezi Mönchengladbachem a Kolínem nad Rýnem, který měl v Mönchengladbachu začít ve 14.30.

„Protože nelze zaručit bezpečný pohyb fanoušků po zápase, společně s městem, hasiči, policií a německou fotbalovou ligou jsme rozhodli zápas zrušit,“ oznámil domácí fotbalový klub. Náhradní datum utkání oznámí Bundesliga příští týden. V Británii byl odložen zápas mezi celky Manchester City a West Ham United.

Podívejte se, jak s větrem bojují letadla na londýnském letišti Heathrow.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme