Bosna musí odstranit pravoslavný kostel ilegálně postavený na pozemku válečné vdovy

Evropský soud pro lidská práva nařídil Bosně, aby odstranila pravoslavný kostel postavený ilegálně na pozemku, který patří válečné vdově po bosenském Muslimovi. Rodina této ženy byla násilně přinucena k útěku z vesnice Konjević Polje na východě země během války v letech 1992-1995.

Štrasburk/Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Fata Orlovičová a 13 dalších členů její rodiny vede právní boj za odstranění kostela od roku 2000, kdy se do obce vrátili. Kostel byl postaven nedlouho po útěku Orlovičových z Konjević Polje. Vesnice leží asi 20 kilometrů východně od Srebrenice na území Republiky srbské, která od konce války tvoří Bosnu a Hercegovinu společně s bosňácko-chorvatskou federací.

Bosenskosrbské síly zavraždily manžela Faty Orlovičové a dvě desítky dalších jejích příbuzných spolu s tisíci Muslimů (dnes Bosňáků) při srebrenickém masakru v závěru války v roce 1995.

Štrasburský soud dal úterním  verdiktem podle agentury AP za pravdu rodině Orlovičové a nařídil bosenským úřadům, aby kostel odstranily ve lhůtě tří měsíců od nabytí právní moci rozsudku. Soud rovněž bosenskému státu uložil zaplatit 14 členům žalující rodiny odškodné v celkové výši 31 000 eur (téměř 800 tisíc korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme