Německá policie pokračuje ve vyklízení osady Lützerath, kterou obsadili klimatičtí aktivisté

Policie do Lützerathu nikoho nepouští, osadu je možné jen opustit | Foto: IMAGO | Zdroj: Reuters

Stovky německých policistů ve čtvrtek ráno opět vstoupily do osady Lützerath, kterou vyklízí kvůli plánovanému rozšíření těžby uhlí. Osadu, kterou čeká zboření, obsadili klimatičtí aktivisté a odmítají ji opustit. S vyklízením začala policie ve středu, kdy také čelila útokům demonstrantů, situace se ale mezitím uklidnila.

Lützerath Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energetická společnost RWE, která provozuje nedaleký hnědouhelný důl Garzweiler a která chce těžbu rozšířit i na Lützerath, mezitím dokončila výstavbu plotu kolem osady. Lützerath je tak vyznačen jako firemní areál, do kterého je zapovězen vstup.

Plot je dvojitý, jeho středem prochází hlídkující policisté. Policie do Lützerathu nikoho nepouští, osadu je možné jen opustit. Policisté také opakovaně vyzývají aktivisty, aby bez právních postihů odešli.

Ve středu policisté začali likvidovat přístřešky v ulicích a odvádět demonstranty, kteří jsou zavěšeni na sloupech, stromech a dalších konstrukcích. Řada protestujících je ale stále zavěšena na lanech, která jsou vzájemně propojena, což zásah komplikuje.

Policisté rovněž začali s vyklízením domů a hal. Ve čtvrtek ráno s pomocí beranidla vnikli do jednoho ze statků, kde se aktivisté zabarikádovali.

Středeční začátek zásahu provázely násilnosti, kdy aktivisté házeli na policisty kamení, dělobuchy a také zápalné lahve. Vláda spolkového kancléře Olafa Scholze útoky odsoudila. Situace se ještě ve středu dopoledne uklidnila, nadále ale zůstává napjatá.

Osadu Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku tvoří několik domů a statků, ve kterých ještě v roce 2008 žilo zhruba 80 lidí. Původní obyvatelé se postupně vystěhovali.

Osud osady byl definitivně zpečetěn loni v říjnu, kdy se spolková vláda, vláda Severního Porýní-Vestfálska a energetická společnost RWE dohodly na prodloužení chodu uhelných elektráren výměnou za urychlení odklonu od uhlí.

Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck tehdy uvedl, že uhlí pod Lützerathem je třeba vytěžit. Dodal také, že likvidace dalších obcí už v plánu není.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme