Oscar Pistorius má jít za vraždu přítelkyně na šest let do vězení

Šestileté vězení uložil jihoafrický soud paralympionikovi Oscaru Pistoriusovi. Ostraha 29letého atleta odvedla ihned do zadržovací cely. Ještě dnes bude převezen do vězení. Pistorius před třemi lety zavraždil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou. Opakovaně po ní vystřelil přes dveře od koupelny. Později se hájil tím, že si myslel, že je v domě zloděj a snažil se tak pouze bránit. Šestinásobnému vítězi paralympijských her původně hrozilo až 15 let za mřížemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius před soudem | Zdroj: Reuters

Když soudkyně četla závěrečný verdikt, tváře většiny přítomných v soudní síni vypadaly poněkud rozpačitě. Z výrazů rodiny zavražděné modelky bylo tedy zřejmé, že nejsou s rozsudkem spokojení, nicméně obě strany se můžou ještě odvolat.

Trest minimálně 15 let ve vězení pro hendikepovaného sportovce žádal žalobce. Soudkyně Thokozile Masipa mu však nevyhověla.

Pistorius během verdiktu nedával najevo žádné emoce. Při odchodu ze soudní síně se snažil ještě v rychlosti obejmout svou sestru, pak ho ostraha vyvedla.

Vyšetřování případu se táhne tři roky a Pistorius ve vězení strávil už rok, poté ho soud pustil do domácího vězení.

To ale s novým rozsudkem nebude mít nic společného a odčítat se nic nebude. Přesto by se Pistorius mohl dostat na svobodu už dřív, a to po uplynutí dvou let, tedy třetiny trestu, za dobré chování na podmínečné propuštění.

„Beru v úvahu, že obžalovaný už strávil nějakou dobu ve vězení kvůli původnímu rozsudku. Věřím také, že je vhodným kandidátem na rehabilitaci a návrat do společnosti,“ vysvětlila soudkyně Thokozile Mosipa.

Soudkyně dodala také to, že vyšší trest by na věci už nic nezměnil, smrt Reeve Steencampvoé nezvrátí a Pistorius podle ní dokázal, že svého činu lituje.

„Oscar Pistorius obviněný z vraždy přítelkyně v roce 2013 už nebyl ten stejný Oscar Pistorius, který vítězil na sportovních akcích a vyhrával medaile. I z jeho psychického stavu u soudu je vidět, že se jeho osobnost změnila, jako když jednáme se dvěma různými lidmi,“ dodala Mosipa.

U soudu byli přítomni také rodiče zavražděné Steenkampové | Foto: Reuters

Jestli se žalobce odvolá, není jisté. Obhajoba se podle Pistoriova týmu obhájců odvolávat nebude.

Pistorius v únoru 2013 na Svatého Valentýna zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou přes dveře koupelny. Hájil se tím, že si ji spletl se zlodějem. Soud ho uznal vinným ze zabití z nedbalosti a v říjnu 2014 mu uložil pětiletý trest.

Odvolací soud ale v prosinci 2015 spáchaný čin překvalifikoval na vraždu.

Po odpykání jeho pětiny byl v říjnu 2015 propuštěn do domácího vězení. Od té doby žije 29letý běžec s podkolenní amputací obou nohou v luxusní vile svého strýce v Pretorii.

Oscar Pistorius je šestinásobným paralympijským vítězem, který úspěšně závodil i se zdravými běžci. V roce 2012 se na londýnské olympiádě dostal do semifinále v běhu na 400 metrů. Paralympijský závod na stejné trati suverénně vyhrál.

Kauza Pistorius | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme