Oscar Pistorius se dozví trest za zabití, obvinění z úkladné vraždy soud zamítl

Hendikepovaný atlet Oscar Pistorius si dnes vyslechne rozsudek za zabití své přítelkyně. Pokud soud v Pretorii potvrdí, že Reevu Steenkampovou usmrtil z nedbalosti, může dostat až 15 let za mřížemi. Pistorius ale čelí také obviněním z nedovoleného ozbrojování a střelby na veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius včera vyslechl nález soudkyně Masipaové, která zamítla obvinění z úkladné vraždy

Oscar Pistorius včera vyslechl nález soudkyně Masipaové, která zamítla obvinění z úkladné vraždy | Zdroj: Reuters

Pistorius podle soudu střílel na veřejnosti ještě před loňským Valentýnem, kdy zabil svou partnerku Reevu Steenkampovou.

Soud v Pretorii včera konstatoval, že Pistorius tehdy jednal nedbale a nedomyslel následky svého chování. Výrok vyvolal na veřejnosti rozporuplné reakce.

Bývalý soudce Willem Heath výrok hájí: „Pokud existují pochybnosti o vině, je nutné odpovědnost obžalovaného stoprocentně prokázat.“

Ze zabití z nedbalosti, může Pistoriusovi soudkyně udělit trest v širokém rozpětí od pokuty po 15 let vězení. Podle expertů je obvyklá sazba 7 až 10 let. Možný je ale stále i zprošťující rozsudek. Za použití odjištěné zbraně na veřejnosti mu hrozí pokuta až 5 let vězení. Za nelegální držení munice počítá jihoafrický trestní řád s tresty od pokuty po 15 let vězení.
Zdroj: ČTK

Psychologové tvrdí, že byl Pistorius v době činu příčetný a podle obžaloby šlo o vraždu.

Sportovec se ale hájí tím, že si partnerku spletl se zlodějem. Šestinásobný paralympijský vítěz vloni na svatého Valentýna zastřelil Steenkampovou přes zavřené dveře koupelny ve svém domě.

O vině a trestu v JAR rozhoduje jen soudce spolu s dvojicí takzvaných hodnotitelů. Šestašedesátiletá soudkyně Thokozile Masipaová je v JAR velmi slavná. Proslulá je hlavně nekompromisností při projednávání případů násilí na ženách.

Někdejší novinářka, která vyrůstala v proslulé čtvrti Soweto u Johannesburgu, se také snaží pomáhat nezaměstnaným ženám i chudým dětem. Její život tak trochu připomíná i osud Nelsona Mandely. Sama byla krátce vězněna, po Mandelově propuštění v roce 1990 se vrhla na právnickou kariéru a o osm let později se stala soudkyní Nejvyššího soudu, jako druhá černoška v historii země.

Soudkyně Thokozile Masipaová při čtení rozsudku nad handicapovaným atletem Oscarem Pistoriusem | Foto: Reuters

Robert Mikoláš, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme