Oscara za nejlepší film si odnáší autor Gladiátora Ridley Scott

Třiasedmdesáté oceňování slavnými filmovými Oscary je za námi. Bez zlaté sošky Oscara se domů z Los Angeles vrátí český filmový režisér Jan Hřebejk a jeho film Musíme si pomáhat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film totiž získal tchajwanský snímek Tygr a drak, pro kterého je to už čtvrtý Oscar. Čestná cena za celoživotní dílo patří jedenaosmdesátiletému Dinu Di Laurentisovi. Poprvé v historii udělování filmových Oscarů dostal čestného Oscara za celoživotní dílo také kameraman - osmašedesátiletý Jack Cardiff, který stál za kamerou takových snímků, jako jsou Červené střevíčky či Vojna a mír.

Gladiátor režiséra Ridleye Scotta získal Oscara v kategorii nejlepší film. V letošním oskarovém klání tak tento snímek, který stál sto miliónů dolarů, nasbíral celkem pět zlatých sošek včetně ocenění pro hlavního hrdinu, gladiátora Russella Crowea. V kategorii nejlepší herečky zvítězila podle očekávání Julia Robertsová za hlavní roli filmu Erin Brockovich natočeného podle skutečného příběhu.

Český rozhlas 1 - Radiožurnál oslovil Pavla Borovana z České televize, která Hřebejkův film koprodukovala. Řekl nám, že v úspěch snímku věřil už od nominace. Do soutěže se ale dostali s filmem Tygr a drak, a to jsou nesouměřitelné filmy. Podle něj je to jako kdyby soutěžily Ostře sledované vlaky s Titanicem.

Podle filmového producenta Václava Marhoula bylo vítězství otázkou dobré propagace. Americkou distribuci Jana Hřebejka měla shodou okolností na starost stejná společnost, která distribuuje Tygra a Draka, a tak věnovala mnohem více peněz na propagaci Tygra.

Marhoul Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu také řekl, že evropské filmy, aby obstály ve světové konkurenci, by si měly zachovat svou současnou formální podobu a nesklouzávat k americké klipovitosti. Chtělo by to originální pohled, ale téma musí být srozumitelné pro všechny lidi na světě.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Rákosová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme