Oslava vítězství Hollanda na náměstí Bastily už je terčem kritiky

Francouzi si vybrali nového prezidenta. Tím se stane socialista François Hollande, který se úřadu ujme 15. května. Povolební oslavy se konaly na náměstí Bastily a strhla se kvůli nim stejná polemika jako před pěti lety. Poražený Nicolas Sarkozy tehdy slavil v luxusní restauraci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslava vítězství Hollanda na náměstí Bastily. Vlály spíše rudé vlajky

Oslava vítězství Hollanda na náměstí Bastily. Vlály spíše rudé vlajky | Zdroj: Reuters

Někteří představitelé Svazu pro lidové hnutí (UMP) a také Národní fronty kritizovali charakter oslav na Bastile, kde kupodivu nevlály vlajky Francie tolik, jak by se při podobné příležitosti očekávalo.

K vidění byly spíše vlajky rudé, vlajky odborů a také ve velkém počtu vlajky Alžírska a Maroka. Představitelé UMP upozorňují na slib Hollanda umožnit volit cizincům a ptají se, jak vlastně bude vypadat Francie pod socialisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Michel Perottino z FSV UK a politolog Jacques Rupnik z Paříže v Ozvěnách dne

Oba tábory se už začínají připravovat na parlamentní volby, které se uskuteční v červnu. V případě vítězství levice by tak socialisté měli volnou ruku k řadě legislativních kroků. Mohli by, jak Hollande sliboval, například znovu vrátit hranici odchodu do důchodu na 60 let.

Hollande se také zavázal, že se zasadí o přepracování fiskálního paktu Evropské unie. Mezi jeho další sliby patří zvýšení minimální mzdy nebo vytvoření 60 tisíc učitelských míst.

Úzký prostor pro změny

Hollande je podle politologů umírněný sociální demokrat. „Patří spíš k pravém křídlu francouzské socialistické strany. Je přesvědčeným Evropanem. Je třeba říct, že během kampaně toho moc nenasliboval. Myslím si, že očekávání je velice rozumné a iluze jsou nepatrné,“ poznamenává politolog Jacques Rupnik.

Všechny otázky ohledně dalšího vývoje a směřování země se ale budou moci plně řešit až po červnových parlamentních volbách. „Zatím ještě nevíme, zda mu mít prezident skutečnou většinu, aby mohl vládnout,“ říká politolog Michel Perottino, který působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Dosavadní hlava Francie Nicolas Sarkozy je prvním prezidentem od roku 1981, který svůj post neobhájil.

I tak byl podle Rupnika Sarkozy velkým bojovníkem. „Okolnosti nebyly příznivé. Kdokoli vládne, prohraje volby. Hospodářská, finanční situace je velice nepříznivá a lidé chtějí změnu. I když pak samozřejmě zjistí, prostor pro změny je velice úzký,“ upozorňuje Rupnik.

Jan Šmíd, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme