Oslavy 150. výročí sjednocení Itálie mají četné kritiky

Itálie oslavuje 150. výročí sjednocení. Na dnešek byl vyhlášen mimořádný svátek, ale rozhodnutí doprovázela polemika, stejně jako samotné oslavy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O půlnoci ozdobil nebe nad Římem velkolepý ohňostoj.

O půlnoci ozdobil nebe nad Římem velkolepý ohňostoj. | Foto: AFP

Proces sjednocení stál tři války a byl ukončen přesně před 150 lety vznikem italského království. Králem se stal Vittorio Emanuele druhý z rodu Savojů. Po druhé světové válce si Italové v referendu zvolili republiku. Mimo jiné i proto, že tehdejší král umožnil nástup fašismu a nezachoval se příliš hrdinsky ani během fašismu, ani ve chvíli, kdy Itálie kapitulovala.

Všechny tři války za sjednocení Itálie vedl Giuseppe Garibaldi, kterého ale další vývoj tak zklamal, že se uchýlil na ostrov Caprera u Sardinie a raději založil první italské sdružení pro ochranu zvířat. Proces skončil okupací Říma. Byl veden ze severu, z Piemontu, a byl silně antiklerikálního ražení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi mluví o oslavách 150. výročí sjednocení Itálie ve Světě o jedné na Rádiu Česko.mp3

V Římě se oslavovalo v noci na dnešek, oslavy ale pokazil silný déšť. Sídla hlavních italských institucí jsou osvětlena trikolórou, stejně jako řada památek, které jsou symbolem hlavních italských měst. Až do dvou hodin ráno byla v Římě otevřena muzea a sídla parlamentu a půlnoc oslavil ohňostroj.

Na náměstí Venezia byly vysázeny kytičky v barvách italské trikolóry. Celkem se v Římě různých akcí oslav zúčastnilo na 100 tisíc lidí. Podobně se připomínalo 150. výročí po celé Itálii.

Rozhodnutí o vyhlášení dnešního svátku kritizovala zejména Liga severu, ale také podnikatelé a svaz obchodníků. Soudí, že pompézní oslavy jsou zbytečné, že by bylo lepší připomenout si výročí krátce ve školách, úřadech i továrnách. Svátek znamená pro italskou ekonomiku v krizi ztrátu mnoha milionů eur. Na protest se dnešních oficiálních obřadů za Ligu zúčastní jen hlavní představitelé této politické síly.

Sever versus jih

Kolem sjednocení Itálie bylo odjakživa dost polemiky. Zejména italský jih si stěžoval, že byl kolonizován severem a dlouho na jihu přežívaly separatistické tendence. Po válce pak levice prosazovala spíše internacionalismus a každou mírně patriotickou notu odsuzovala jako nacionalismus. Dnes ale právě italský jih a levice oslavují s nadšeným vlasteneckým přístupem sjednocení Itálie. Ale není to celá Itálie.

Oslavovat 150. výročí sjednocení Itálie odmítli například příslušníci německé menšiny v Jižním Tyrolsku či Horní Adiži. Byli připojeni k Itálii po první světové válce a dodnes se jim to nelíbí, přestože jako autonomní oblast dostávali z Říma obrovské částky na rozvoj. Dnes ale v této oblasti žije už mnoho Italů a ti oslavují více, než jinde.

Na náměstí Venezia v Římě se při příležitosti oslav 150. výročí sjednocení Itálie konala slavnostní vojenská přehlídka. | Foto: Reuters

Od oslav se distancovala také Liga severu a vůbec lidé v severní Itálii nemají velkou chuť oslavovat. Průmyslově rozvinutý italský sever doplácí na italský jih už 50 let, aniž by se rozvoj italského jihu výrazně pohnul kupředu. Sever má dojem, že jih ho využívá a komplikuje mu život třeba tím, že z jihu pronikají na sever různé mafie. Proto si Liga severu vymyslela keltský původ a tíhne k separaci.

Prezident italské republiky Giorgio Napolitano včera naznačil, že pokud bude realizován skutečný federalismus a italské oblasti budou postupovat zodpovědně, Itálie přežije jednotná. V opačném případě nelze vyloučit, že sever bude usilovat o separaci.

Vědunka Lunardi, Ondřej Houska, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme