Oslavy 17. 11. se na Slovensku odrážejí i v předvolební kampani

Výročí sametové revoluce si dnes připomínají také Slováci. Pro veřejnost je připravená řada akcí, od koncertů, přes venkovní shromáždění až po panelové diskuse. Odkaz 17. listopadu ale také rezonuje v předvolební kampani.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská premiérka Iveta Radičová na summitu EU v Bruselu

Slovenská premiérka Iveta Radičová na summitu EU v Bruselu | Zdroj: ČTK

Předčasné volby budou na Slovensku 10. března příštího roku. 17. listopad proto spadá do předvolební kampaně a některé pravicové strany si sametovou revoluci daly už i na billboardy.

Vyzývají voliče, aby se nevzdávali výdobytků svobody, které přinesl pád komunistického režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger informuje o tom, jak je 17. listopad vnímán na Slovensku

Na rozdíl od minulé vlády Roberta Fica, který připomínku 17. listopadu tradičně ignoroval, současná premiérka Iveta Radičová převzala osobní záštitu nad některými vzpomínkovými akcemi.

Stíhání ostnatých drátů i Plastic People

Výročí revoluce tento týden přitáhlo do Bratislavy i řadu významných osobností z celého světa, které budou o listopadu 89´ diskutovat na různých fórech.

„Některé z těch konferencí jsou velmi dobře obsazené, například na Středoevropské fórum, na němž se podílí i exprezident Václav Havel, opravdu dorazily osobnosti kultury, politologie, literáti a vůbec zajímají lidé z celého světa. A opravdu kdo chce, ten 17. listopad alespoň v Bratislavě může strávit velmi zajímavým programem,“ říká zpravodaj ČRo na Slovensku.

Kromě tradičních koncertů i odborných diskusí se třeba v Bratislavě budou symbolicky opět stříhat ostnaté dráty na hranicích. Akce se uskuteční na bratislavském sídlišti Petržalka.

„To je skutečně symbolické místo, kde ta železná opona tehdy v pravém slova smyslu, ostře střežená hranice i s ostrou municí pohraničníků dělila půlmilionovou Bratislavu od ‘kapitalistické ciziny‘, tedy od Rakouska. A Slováci, kteří žili v panelácích na Petržalce a do Rakouska to měli, co by kamenem dohodil, tak tam skutečně nemohli,“ připomíná zpravodaj.

Večer nebude chybět ani skupina Plastic People či galavečer ve Slovenském národním divadle.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme