Oslavy dalajlámových narozenin se nekonají

Nejvyšší tibetský duchovní vůdce, který se dnes dožívá 73. let, odmítl jakékoliv oslavy při této příležitosti. Důvodem jsou čínské represe v Tibetu. Jeho narozeniny si přesto připomínají buddhisté na celém světě. V sídle tibetské exilové vlády v indické Dharamsale se pak konají pouze motlitby. Dalajláma je také zklamán výsledky posledních rozhovorů s Čínou, které nepřinesly žádná konkrétní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetský duchovní vůdce dalajláma | Foto: www.dalailama.com

"Situace v Tibetu je stále špatná, proto jsme se rozhodli zrušit všechny kulturní show i tradiční tance spojené s oslavou narozenin Dalajlámy," prohlásil mluvčí exilové vlády.

V samotné Dharamsale, kde se u této příležitosti Tibeťané každoročně oblékají do svátečních oděvů, se dnes konaly jen modlitby. Čína v polovině května násilně potlačila protesty vedené buddhistickými mnichy, podle tibetské exilové vlády bylo zabito 203 lidí, Peking ale přiznává jen 20 obětí převážně z řad čínských obchodníků a policistů.

Vyslanci Dalajlámy, kteří se vrátili z Pekingu, uvedli, že právě skončené rozhovory byly jedny z nejtěžších a že žádný pokrok nelze v blízké budoucnosti čekat.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme