Česko přivítalo rok 2023. Pražští hasiči zasahovali u 55 požárů způsobených pyrotechnikou

V centru Prahy platí od roku 2020 zákaz používání zábavní pyrotechniky, ani to však lidem s odbitím půlnoci posledního dne roku 2022 nezabránilo ji na Václavském náměstí používat ve velkém množství. Rakety a dělobuchy létaly i ve zbytku metropole, včetně například náplavek, kde zákaz také platí. Před půlnocí byly oslavy v centru metropole klidné.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 2:30 1. 1. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před půlnocí byly oslavy v centru metropole klidné, i když policie řešila mimo jiné napadení policisty nebo poškození asi 30 oken ve vnitrobloku dělobuchem. Jinak ale podle policistů, hasičů a záchranářů dnešní noc nevybočuje z normy silvestrovských oslav z doby před pandemií koronaviru.

Policisté vyjížděli v sobotu a v neděli do zhruba 0.30 k asi pěti stovkám případů, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Do půlnoci v centru města uložili jednotky pokut za porušení zákazu využívání zábavní pyrotechniky, kolem půlnoci už bylo lidí porušujících zákaz tolik, že je nebylo schopné naráz zvládnout.

Na Václavském náměstí řešili také případ napadení policisty, který skončil v nemocnici. V ulici Ve Smečkách pak někdo zábavní pyrotechnikou rozbil více než třicítku oken ve vnitrobloku.

Silvestrovské oslavy na Václavském náměstí v Praze | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka sdělil, že první letošní výjezd byl šest minut po půlnoci, týkal se drobného požáru suché trávy. Letošní noc se podle něj zásadně neliší od jiných silvestrovských oslav před pandemií koronaviru. Jako zajímavost mluvčí uvedl, že hasiči museli po půlnoci vyrazit do Malešic, kde dva lidé vylezli na komín a nemohli dolů.

Jako v rámci okolností výjimečně náročnou nehodnotila dnešní noc ani mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Dodala nicméně, že úrazy spojené s pyrotechnikou se objevují obvykle až déle po půlnoci, i když záchranáři již první zaznamenali.

Policie během silvestrovských oslav v Praze | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

V záchranářském kamionu Golem, která stála na Václavském náměstí, podle Poštové do zhruba 0.30 zdravotníci ošetřili šest lidí.

Před půlnocí bylo v centru slyšet zvuky pyrotechniky spíše výjimečně, i když ve zbytku hlavního města ji lidé odpalovali již od silvestrovského rána a s blížícím se koncem roku se frekvence zvyšovala.

Na Václavském náměstí deset minut před půlnocí vypukla tradiční „válečná zóna“, které měl zabránit před téměř třemi lety přijatý zákaz zábavní pyrotechniky.

Do druhé hodiny ranní jsme zasahovali u padesátky požárů, které způsobila zábavní pyrotechnika. Jednalo se o menší požáry trávních porostů, zbytků pyrotechniky nebo odložených věcí na balkoně bytu.

02:03 – 01. 01. 2023

1 36

Ten má podle zdůvodnění, kterým v době přijetí argumentovala nyní končící politická reprezentace na pražském magistrátu, chránit především zvířata. Město před koncem letošního roku připravilo kampaň, která měla Pražanům a návštěvníkům metropole zákaz připomínat.

Silvestrovské oslavy každoročně přidávají vrásky pražským záchranářům. Také letos proto posílili svoji přítomnost v centru metropole. Na Václavském náměstí čekal na případné zraněné lidi záchranářský kamion Golem, v centru byly rozmístěné i sanitky. Na bezpečnost dohlížely stovky policistů.

Článek pokračuje níže pod online reportáží

Napadení policisty

V Praze na Václavském náměstí v sobotu večer napadl muž policistu, ten se zraněním hlavy skončil v nemocnici. V ulici Ve Smečkách zábavní pyrotechnika poškodila 30 oken, policie věc vyšetřuje jako poškození cizí věci, uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Muž policistu napadl, když řešil s dalšími dvěma lidmi jejich přestupek. „Proti minulému roku je to tak asi stejné,“ řekla Siřišťová k situaci na Václavském náměstí před 22.00. Během soboty podle ní policie v Praze eviduje víc než 400 oznámení na linku 158, vedle dopravních nehod šlo o výtržnosti na ulici, domácí násilí nebo používání pyrotechniky.

Oslavy v Austrálii

Svět se pomalu loučí s dramatickým a dalším náročným rokem 2022. Nástup nového roku 2023 oslavili jako první v 11.00 SEČ obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov. O hodinu později začal nový rok také na Novém Zélandu. Oslavu už mají za sebou lidé i v Číně či na Korejském poloostrově. V Česku se v centru Prahy začali scházet k silvestrovským oslavám první lidé.

V australském Sydney se na silvestrovský program s více než desetiminutovým ohňostrojem shromáždilo podél místního zálivu více než milion lidí, píše agentura AP. Z několika míst včetně světoznámé budovy opery odpálili technici přes 100 tisíc kusů pyrotechniky. V uplynulých dvou letech byla akce kvůli obavám ze šíření koronaviru zrušena.

Byl to „večírek, který si Sydney zasloužilo“, řekl listu Thy Sydney Morning Herald Stephen Gilby, který v největším australském městě dohlíží na organizaci významných akcí a festivalů. „Máme za sebou pár docela složitých let. Moc nás těší, že tento rok můžeme lidi zase přivítat na březích městského přístavu,“ uvedl.

Novoroční ohňostroj letos v Praze nebude, magistrát nechystá ani videomapping

Číst článek

Obnovení tradice přinesl sobotní večer také v novozélandském Aucklandu, kde pod věží Sky Tower davy lidí přihlížely odpočtu posledních vteřin roku 2022 a následnému ohňostroji. Auckland se ve 12.00 SEČ stal jedním z prvních velkých měst světa, které do roku 2023 vstoupilo.

V některých zemích však budou novoroční oslavy skromnější. Malajsijská vláda například zrušila ohňostroj v hlavním městě Kuala Lumpuru poté, co si sesuvy půdy v zemi vyžádaly několik desítek obětí obětí na životech a vyhnaly desetitisíce lidí z jejich domovů.

Čína se po uvolnění koronavirových opatření potýká se vzestupem počtu případů nákazy koronavirem. Mnozí Číňané na internetu píší, že kvůli tomuto vývoji nemají náladu oslavovat. Jiní však vyjadřují naději, že s novým rokem přijde návrat k běžnému životu a slavit vyrazili.

sch, zuj, fos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme