Oslavy vítězství vyvrcholily obří přehlídkou na Rudém náměstí
Oslavy 60. výročí konce druhé světové války dnes vrcholí v Rusku. Prezident Vladimír Putin při této příležitosti do Moskvy pozval desítky státníků z celého světa. Pro ně a vybrané válečné veterány pak uspořádal velkolepou vojenskou přehlídku, při níž po Rudém náměstí pochodovalo víc než sedm tisícovek mužů v uniformách.
Vojenská přehlídka na Rusém náměstí začala přinesením historické vlajky se srpem a kladivem, která zavlála v květnu 1945 nad berlínským Říšským sněmem. Přítomné vojáky a veterány nejprve pozdravil ruský ministr obrany Sergej Ivanov.
Poté se ujal slova hostitel více než padesáti světových lídrů na oslavách konce války v Moskvě, prezident Vladimir Putin. Ve svém krátkém projevu řekl, že 9. květen je pro Rusko posvátným dnem. Dodal, že Rusko nikdy nedělilo vítězství na naše a cizí a vždy bude vzpomínat na pomoc spojenců.
Důkazem toho, že Rusko staví svojí politiku na základech demokracie je podle Putina historické usmíření s Německem. Putin také zdůraznil, že největší tíhu bojů a největší oběti přinesly národy někdejšího Sovětského svazu, a poděkoval všem veteránům.
Mezi hosty dnešní přehlídky byli nejen představitelé vítězných mocností, ale i německý kancléř Gerhard Schröder a italský a japonský premiér Silvio Berlusconi a Džuničiró Koizumi. Ruský prezident s manželkou Ljudmilou všechny pozvané už ráno přivítal v Kremlu.
Přehlídce pak přihlíželi z tribuny postavené pod hradbou Kremlu před a okolo mauzolea V.I.Lenina. Putin s chotí na tribuně usedli mezi amerického prezidenta Bushe a francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka. Českou republiku zastupoval prezident Václav Klaus.
Během hodinové přehlídky po Rudém náměstí projelo 2600 válečných veteránů v replikách historických vozů. Dnes už více než osmdesátiletí muži a ženy mávali rudými karafiáty i kapesníky. Ti, kterým to zdraví dovolilo, se na korbách postavili a salutovali. Povstala i tribuna s čestnými hosty, politici tleskali a mávali veteránům.
Po historické části přehlídky defilovaly na Rudém náměstí jednotky současné ruské armády, námořnictva či vojenských učilišť. Rychlým pochodovým krokem náměstím prošli i příslušníci ministerstva pro mimořádné situace a jednotek ministerstva vnitra. Defilé zakončil přelet stíhaček, které nad Rudým náměstím vytvořily z barevného dýmu ruskou trikoloru.
Čestní hosté se pak vydali pěšky přes Rudé náměstí k nedalekému hrobu Neznámého vojáka, kde položili květiny. Pěší cesta neuspořádaného houfu světových politiků se výrazně lišila od formálních ukončení podobných slavností v sovětských časech. Oslavy plné koncertů a vystoupení umělců pro veterány ukončí večerní ohňostroj.
Kvůli světovým státníkům se z ruské metropole stalo jedno z nejstřeženějších míst světa. Na pořádek dohlíží na 20.000 policistů a 10.000 příslušníků jednotek ministerstva vnitra. Střed města je už několik dní neprůjezdný pro běžnou dopravu, dnes byly v centru zavřeny i některé stanice metra.