Osm nejbohatších má jmění jako polovina lidstva. Nahrává to populistům, tvrdí britská organizace

Osm nejbohatších lidí světa vlastnilo v roce 2016 větší majetek, než 3 a půl miliardy lidí na planetě Zemi. Rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími jsou podle charitativní organizace Oxfam mnohem větší, než se předpokládalo. A stále rostou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

8 miliardářů roku 2016 má stejný majetek jako půlka světa | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Český rozhlas Plus

Ještě v roce 2015 podle Oxfamu bylo potřeba k překonání majetku poloviny světa 62 nejbohatších lidí planety. O rok později už jich je jen osm.

Patří mezi ně zakladatel Microsoftu Bill Gates, zakladatel agentury Bloomberg Michael Bloomberg, majitel Facebooku Mark Zuckerberg, španělský šéf textilního koncertnu Inditex Amancio Ortega (vlastní například řetězec Zara), mexický telekomunikační magnát Carlos Slim, finančník Warren Buffet a pak zástupci digitálních a technologických společností Jeff Bezos (Amazon) a Larry Ellison (Oracle).

Ukrajinští politici zveřejnili majetková přiznání. Vlastní lístky do vesmíru i celé kostely

Číst článek

Zástupkyně Oxfamu Katy Wrightová tvrdí, že současný stav lidem naznačuje, že ať pracují jakkoliv tvrdě, z globálního ekonomického růstu nemají zdaleka takový prospěch jako bohatí. Proto se cítí upozaděni, což vede k větší politické polarizaci a nástupu populistů na politickou scénu.

Oxfam by se měl více zaměřit na pomoc chudým

Část ekonomů ale zprávu oceňuje. Poukazují na to, že globální společnosti se stále více zaměřují na generování větších zisků pro své majitele. Jiní Oxfamu vyčítají, že se zbytečně soustředí na bohaté. Podle nich by se jeho aktivity měly spíš týkat chudých a toho, jak zlepšit jejich situaci. Podle londýnského Institutu pro ekonomické záležitosti by Oxfam měl dělat víc pro podporu globálního ekonomického růstu.

Oxfam zprávu zveřejňuje každý rok před fórem finančníků a politiků ve švýcarském Davosu, aby je přiměl pomoci v boji s chudobou. Snaží se také přimět vlády, aby více zdaňovaly nejbohatší a jejich majetek přerozdělily chudým.

To někteří bohatí dělají přes různé nadace. Jejich zakládáním už proslul například Bill Gates, ale i další z tohoto elitního klubu. Například Mark Zuckerberg slíbil, že během života se vzdá většiny svého bohatství.

Zdeněk Novák, Jan Bumba, Vítek Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme