Osmadvacítka se pře o brexit. Musíme být součástí jednání, zní z europarlamentu

Evropský parlament trvá na tom, že se musí podílet na vyjednávání s Británií o jejím odchodu z Evropské unie. Na summitu v Bruselu to prohlásil předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Prezidenti a premiéři 27 členských zemí budou v Bruselu slaďovat postup unie, až Londýn oficiálně oznámí svůj záměr vystoupit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání Evropského parlamentu | Foto: flickr.com, European Parliament, CC BY-NC-ND 2.0

Zástupci členských zemích přitom chtějí Evropský parlament postavit na vedlejší kolej. Počítá s tím návrh dokumentu ke schůzce, který má Český rozhlas k dispozici.

Takový postup je podle Schulze pro Evropský parlament naprosto nepřijatelný a účastníkům summitu to dal jasně na srozuměnou. Upozornil je také, že to bude právě europarlament, kdo bude konečnou dohodu s Británií schvalovat.

Pokud by ho komise a členské státy nezapojily do vyjednávání, mohlo by se to podle Schulze na schvalování podepsat. Hlavní parlamentní vyjednávač o brexitu Guy Verhofstadt dokonce už pohrozil, že by europarlament mohl začít vyjednávat s Londýnem sám.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme