Osmnáct mrtvých při atentátu v severním Izraeli

Osmnáct mrtvých a čtyři desítky zraněných - taková je upřesněná bilance ranního atentátu u Meggida v severním Izraeli. Automobil naložený velkým množstvím výbušnin explodoval vedle jedoucího autobusu. K útoku se přihlásilo ozbrojené křídlo palestinské radikální skupiny Islámský džihád. Palestinská samospráva a její vůdce Jásir Arafat atentát odsoudili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

místo exploze | Foto: ČTK/EPA

Izraelský premiér Ariel Šaron svolal na dopoledne mimořádnou schůzi bezpečnostního kabinetu - o případné odvetné akci ale rozhodnutí zatím nepadlo. Podle Šaronova úřadu je teroristický útok důkazem, že palestinská samospráva nepřestala podněcovat k teroristickým činům. S tím však nesouhlasí hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát. "Odmítáme všechna izraelská obvinění a ukazování prstem na palestinskou samosprávu a Jásira Arafata. Ti, kdo spáchali tento útok, chtěli sabotovat misi George Teneta a setkání prezidenta Bushe s prezidentem Mubarakem. Jediná cesta pro nás i pro Izraelce je obnovení smysluplného mírového procesu, který by zajistil konec izraelské okupace."

Izraelské vrtulníky později ostřelovaly palestinské autonomní město Džanín. Do města pak ze tří směrů vjely izraelské tanky. Místní obchodníci po zahájení palby zavřeli prodejny a lidé se v obavách z odvetné operace Izraelců uchýlili do domů. O té členové izraelského bezpečnostního kabinetu na dopolední schůzi nerozhodli, ovšem jednání mají ještě dnes pokračovat.

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme