Osmý den pokračuje protest polských zdravotních sester za vyšší platy

Tři polské zdravotní sestry zahájily v budově úřadu vlády protestní hladovku. Požadují setkání s premiérem Jaroslawem Kaczyńskim, domáhají se zvýšení platů a reformy financování zdravotnictví. Před budovou vlády je už osmý den podporují kolegyně, které vybudovaly stanové městečko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest polských zdravotních sester | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

"Společnost náš podporuje, protože ví, že nejsou peníze ani na základní léky nebo pořádné postele. Pacienty léčíme v tragických podmínkách. Postele se rozpadají, matrace jsou shnilé a páchnou."

"Nejsou peníze na přístroje. Ve 21. století nám říkají, že máme šetřit na rukavicích a jehlách. Měly by se měnit s každým pacientem. Musíme je používat vícekrát, a totéž se týká i obvazů," popisují situaci zdravotní sestry Dana a Božena, které přijely ze Slezska.

"Řeknu vám, že pracuji teprve dvacet let, takže mám hrubého 1700 zlotých, což je tisíc tři sta čistého," říká paní Dorota z Radomi. V přepočtu na koruny má asi deset tisíc měsíčně včetně práce o sobotách a nedělích, za kterou jí nemocnice neplatí víkendové příplatky. Zdravotní sestry přijeli podpořit také záchranáři, kteří mají podobný problém - a to jsou platy kolem sedmi tisíc korun měsíčně.

"Vyděláváme velmi málo. Vláda ani společnost si nás neváží. Všichni nás podceňují, myslí si, že jsme služba, a máme proto sloužit jen tak, z čistého altruismu. My jsme ale zaměstnanci jako kdokoli jiný," připomíná záchranář Zbigniew z malopolského vojvodství.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme